Káva môže pomáhať ako prevencia pred rozvojom demencie vrátane Alzheimerovej choroby. Podľa švajčiarskych vedcov môže pravidelná konzumácia kávy nielen zlepšiť pamäť, ale tiež znížiť riziko demencie – dokonca aj u ľudí s bežnými srdcovými problémami, ako je nepravidelný srdcový rytmus alebo fibrilácia predsiení. Títo ľudia sú na rozvoj demencie náchylnejší.
Vedci z Bazilejskej univerzitnej nemocnice skúmali 2413 osôb starších ako 65 rokov, ktoré trpeli fibriláciou predsiení, čo je stav spojený s vyšším rizikom mŕtvice a cievnej demencie. Títo účastníci podstúpili kognitívne testy a testy krvi na zápalové markery, ktoré sú často spájané s degeneratívnymi ochoreniami, ako je Alzheimerova choroba.
Ľudia, ktorí vypili päť šálok kávy denne, dosiahli dvojnásobne lepšie skóre v kognitívnych testoch ako tí, ktorí si dopriali len jednu šálku. Navyše mali nižšiu hladinu zápalového proteínu interleukín-6, ktorý je spájaný so zápalmi v tele.
Aj keď výsledky znejú sľubne, odborníci upozorňujú, že spojitosť medzi pitím kávy a znížením rizika demencie je zatiaľ preukázaná skôr u myší ako u ľudí. Neurológovia zaoberajúci sa liečbou a prevenciou demencie však súhlasia, že káva môže mať isté ochranné účinky na mozog. Pitie dvoch až piatich šálok denne môže mať pozitívne účinky nielen na myseľ človeka, ale aj na jeho srdce.