Ekonómovia z Cambridgeskej univerzity tvrdia, že by vlády v Európe mali skrátiť pracovný týždeň skutočne len na štvordňový. Šesťdesiatjeden organizácií vo Veľkej Británii sa zaviazalo k skráteniu pracovného času o dvadsať percent pre všetkých zamestnancov na skúšobnú dobu šiestich mesiacov.
A vedci z Cambridgeskej univerzity tvrdia, že bez toho, aby došlo k poklesu miezd, prevažná väčšina spoločností si udržala ciele v oblasti produktivity práce na plný úväzok. Zamestnanci ale boli oveľa oddýchnutejší a spokojnejší a firmy zarobili rovnako a nemali žiadne straty.
Teraz výsledky najväčšieho svetového testu štvordňového pracovného týždňa odhaľujú výrazne nižšiu mieru stresu a chorobnosti zamestnancov. Sedemdesiatjeden percent zamestnancov uviedlo nižšiu mieru vyhorenia a tridsaťdeväť percent uviedlo, že sú menej stresovaní ako na začiatku testu. Príjmy spoločností sa počas skúšobného obdobia dokonca v priemere zvýšili o 1,4 percenta.
Výskum vykonal tím sociológov z Cambridgeskej univerzity v spolupráci s akademikami z Boston College v USA a poradnou skupinou Autonomy. Zúčastnili sa ho spoločnosti z celej Veľkej Británie a približne 2 900 zamestnancov sa vzdalo jedného pracovného dňa. Do pokusu sa zapojili rôzne organizácie, od internetových predajcov a poskytovateľov finančných služieb až po animačné štúdiá a miestny obchod s rybami a chipsmi. Medzi ďalšie zastúpené odvetvia patria poradenstvo, bývanie, IT, starostlivosť o pleť, nábor zamestnancov, pohostinstvo, marketing a zdravotníctvo.
Výskumníci v priebehu štúdie vykonávali prieskum medzi zamestnancami, aby zistili, aký vplyv má deň voľna navyše. Úroveň úzkosti a únavy podľa vlastného vyjadrenia sa u všetkých zamestnancov znížila, zatiaľ čo duševné a fyzické zdravie sa zlepšilo. Mnoho respondentov prieskumu uviedlo, že pre nich bolo jednoduchšie zladiť prácu s rodinnými i spoločenskými záväzkami. Šesť z desiatich zamestnancov zistilo, že sa im lepšie darí skĺbiť platenú prácu s opatrovateľskými povinnosťami.
„Pred začatím štúdie mnohí pochybovali o tom, či dôjde k zvýšeniu produktivity, ktoré by kompenzovalo skrátenie pracovného času, ale presne to sme zistili,“ uviedol sociológ profesor Brendan Burchell, ktorý viedol časť výskumu na Cambridgeskej univerzite.