Každý z nás vie, aké dôležité je dodržiavanie pitného režimu pre náš organizmus. Odborníci však upozorňujú, že by ste to nemali preháňať ani s vodou, pretože ak jej vypijete príliš veľa, môže sa stať nebezpečnou. Ako informoval portál Unilad, existujú aj prípady, kedy nadmerné prijímanie vody viedlo k smrti človeka.
Voda sa javí ako bezpečná voľba, pokiaľ ide o zdravie človeka. Je to totiž jedna z mála látok bez akýchkoľvek kalórií, prísad alebo rôznych chemikálií. Vedci ale varujú, že aj táto číra tekutina má svoje negatíva.
Ako informoval portál Scientific American, aj keď je voda nesmierne dôležitá pre udržanie života na Zemi, môže byť aj smrteľná, ak pijete príliš veľa. Ak to totiž preženiete, môže to viesť k stavu s názvom hyponatriémia, čo znamená, že v krvi nie je dostatok soli. U pacientov s ťažkým priebehom môže spôsobiť aj ochorenie známe ako intoxikácia vodou, ktorej príznaky sa podobajú bežnej otrave, vrátane nevoľnosti, vracania a častého močenia.
Voda sa môže dostať až do mozgu
Keď pijeme príliš veľa tekutín, môže to tiež spôsobiť chaos v obličkách, ktoré kontrolujú množstvo vody a solí opúšťajúcich telo prefiltrovaním krvi. V tomto prípade totiž dochádza k zavodneniu krvi, kvôli čomu sa bude môcť dostať aj do oblastí, kde je koncentrácia soli a iných rozpustených látok vyššia. Neskôr vstúpi aj do buniek, ktoré začnú napúchať, aby uvoľnili miesto.
Hoci sa väčšina buniek dokáže zväčšiť, aby vstrebala nadmerné množstvo tekutín, pre mozgové bunky je tento proces nebezpečný, pretože sa nachádzajú v lebke. V dôsledku toho môže voda spôsobiť opuch, ktorý je spúšťačom mnohých závažných stavov.
"Rýchla a ťažká hyponatriémia zapríčiňuje vstup vody do mozgových buniek, čo vedie k opuchu, ktorý sa prejavuje vo forme záchvatov, kómy, zástavy dýchania, herniácie mozgu a smrti," uviedol známy libanonský lekár M. Amin Arnaout.
Odborníci tvrdia, že neexistuje žiadna stanovená hranica, za ktorou by mohlo dôjsť k intoxikácii vodou. Upozornili však, že obličky dokážu spracovať približne jeden liter tekutiny za hodinu, takže konzumácia väčšieho množstva vody nad touto hranicou by mohla predstavovať problém.
Hoci sa len zriedka niekomu podarí prijať potenciálne smrteľné množstvo tekutín, bolo už viacero prípadov, pri ktorých došlo k otrave vodou. Podobný incident sa stal aj v roku 2007, kedy 28-ročná Jennifer Strange zomrela po tom, čo vypila približne šesť litrov vody za tri hodiny. Tento prípad sa odohral v rámci rozhlasovej súťaže, pri ktorej mali účastníci vydržať čo najdlhšie bez močenia.