18. jún. 2024 o 19:00
Dominika Vargová, Koktejl

Lekár varuje pred vážnym ochorením: Toto sú 3 príznaky, ktoré netreba ignorovať!

placeholder
Pálenie záhy môže znamenať vážnejšie komplikácie (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Pri podozrení treba okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Zaujímavosti
18. jún. 2024 o 19:00
Lekár varuje pred vážnym ochorením: Toto sú 3 príznaky, ktoré netreba ignorovať!

Pri podozrení treba okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Náhly pocit napätia a pálenia v hrudi vás môže poriadne vystrašiť. Musíte zvážiť, či ide o vážny zdravotný problém, alebo len o signál, že si ste dopriali príliš veľa rýchleho občerstvenia, píše Mirror. Ak je pálenie na hrudi niečo, s čím často zápasíte, existujú tri kľúčové príznaky, na ktoré si treba dávať pozor. Tie môžu naznačovať, že vaše pálenie záhy môže znamenať vážnejšie komplikácie.

K páleniu záhy dochádza pri refluxe kyseliny zo žalúdka do pažeráka, zvyčajne po konzumácii určitých druhov potravín. Hoci vo všeobecnosti nie je dôvodom na okamžité znepokojenie, tento príznak sa prekrýva s inými vážnejšími zdravotnými stavmi, ako je angína pectoris alebo zlyhanie srdca.

„Príznaky infarktu môžu byť podobné tráviacim ťažkostiam. Môžu napríklad zahŕňať pocity ťažoby na hrudi, bolesť žalúdka alebo pálenie záhy. K infarktu môže dôjsť kedykoľvek, aj počas odpočinku. Ak bolesti srdca trvajú dlhšie ako 15 minút, môže ísť o začiatok infarktu,“ píše NHS (Národná zdravotnícka služba).

Ak sa u vás tieto príznaky objavujú často, je nevyhnutné poradiť sa so svojim lekárom. Môžete trpieť chronickým refluxom kyseliny, ktorý môže spôsobiť vážne poškodenie žalúdka a hrdla, alebo dokonca angínu pectoris, čo je včasný varovný signál potenciálneho srdcového infarktu alebo srdcového zlyhania.

Tlak, napätie a pocit stláčania v hrudníku

Aj keď tento „stláčajúci“ pocit napätia na hrudníku pominie, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc. Môže sa u vás objaviť angína pectoris, ktorá sa vyskytuje, keď vaše srdce nedostáva dostatok kyslíka. Dá sa liečiť liekmi na riedenie krvi, liekmi na cholesterol alebo dokonca len zmenou životného štýlu.

Infarkt aj angína pectoris môžu spôsobiť vyžarovanie bolesti do iných častí tela, najčastejšie do čeľuste alebo chrbta. V prípade záhy je to nepravdepodobné. Poznávacím znakom angíny pectoris sú nepríjemné pocity zvyčajne začínajú za hrudnou kosťou, hoci niekedy nebudete schopní presne lokalizovať, odkiaľ bolesť vychádza.

Kyslá chuť v ústach

Jedným z menej známych príznakov pálenia záhy je, že môže vyvolať určitú chuť v ústach, čo je menej pravdepodobné pri angíne pectoris alebo infarkte. Ak ležíte a vaše žalúdočné svaly sa kŕčovito stiahnu, spôsobuje to pálenie záhy a stúpajúca kyselina sa môže zmiešať so slinami v hrdle.

Často sa prehliadne kvôli náhlemu pocitu pálenia na hrudi, ale je to jednoduchý spôsob, ako zistiť, že problém spočíva vo vašich črevách, nie v srdci. Ľudia s gastroezofageálnou refluxnou chorobou (GERD) môžu pociťovať vodnatosť, ako aj nesrdcové bolesti na hrudníku - môže to byť znamenie, že máte chronický refluxný problém.

Dýchavičnosť

Ak pociťujete dýchavičnosť a bolesť na hrudníku, okamžite volajte záchranku, pretože ide o bežnú kombináciu príznakov u osôb, ktoré majú závažné problémy so srdcom. Je to preto, že vaše pľúca pracujú mimoriadne intenzívne, aby dostali kyslík vášmu srdcu. Môže to byť spôsobené rôznymi srdcovými problémami, ale spolu s bolesťou na hrudníku je to jeden z hlavných príznakov srdcového infarktu u mužov a žien. Zvyčajne sa nespája s pálením záhy. Ak pociťujete dýchavičnosť aj v ľahu, je to znak, že s vaším srdcom nie je niečo vážne v poriadku.

„Pálenie záhy, angína pectoris a srdcový infarkt sa môžu cítiť veľmi podobne. Dokonca ani skúsení lekári nedokážu z vašej anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia vždy rozlíšiť rozdiel. Preto ak idete na pohotovosť kvôli bolesti na hrudníku, okamžite vám urobia testy, aby vylúčili srdcový infarkt,“ píše klinika Mayo.