24.11.2022 17:00
lv, Koktejl

Kľúčové príznaky rakoviny: Ak sa vám toto stane pri jedle, majte sa na pozore!

Lekári upozorňujú na symptóm, ktorý môže odhaliť diagnózu včas (ilustračné foto).
Lekári upozorňujú na symptóm, ktorý môže odhaliť diagnózu včas (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Včasné odhalenie môže viesť k lepším zdravotným výsledkom.

Zaujímavosti
24.11.2022 17:00
Kľúčové príznaky rakoviny: Ak sa vám toto stane pri jedle, majte sa na pozore!

Včasné odhalenie môže viesť k lepším zdravotným výsledkom.

Rakovina vaječníkov je jednou z najbežnejších foriem ochorenia v Spojenom kráľovstve, ktorá zabíja viac ako 4 000 žien ročne, uvádza Cancer Research UK. Včasné odhalenie môže viesť k lepším zdravotným výsledkom, preto je dôležité poznať kľúčové znaky tichého zabijaka. Takto ochorenie nazývajú odborníci z Harvard Medical School, pretože zjavné symptómy sa často vyvinú, až keď rakovina dosiahne pokročilejšie štádium.

Aj keď by sme si mali byť vždy vedomí akýchkoľvek nových zmien v našom tele, odborníci tvrdia, že existuje jeden varovný príznak choroby, ktorý si môžete všimnúť pri jedle. „Niektoré ženy si môžu všimnúť stratu chuti do jedla alebo neschopnosť dojesť," povedala v rozhovore pre The Sun londýnska lekárka Dr Stephanie Ooi.

Doktorka zo súkromnej zdravotníckej kliniky dodáva, že niektoré z prvých príznakov môžu zahŕňať aj opuch žalúdka alebo pocit plnosti, ako po výdatnom jedle. Výstrahou môže byť aj náhla nevysvetliteľná strata hmotnosti. „Bolesť chrbta alebo žalúdka alebo bolesť pri sexe môžu byť tiež skorými indikátormi. Zatiaľ čo iné ženy skôr pociťujú výraznejšiu nafúknutosť ako zvyčajne. Ak máte niektorý z týchto príznakov nemusí to nutne znamenať, že máte rakovinu vaječníkov, ale ak máte obavy, mali by ste sa porozprávať s praktickým lekárom," dodala.

Rakovina vaječníkov je šiestou najčastejšou rakovinou v Spojenom kráľovstve s približne 7 500 novými prípadmi každý rok, uvádza Cancer Research UK. Charitatívna organizácia uviedla, že viac ako štvrtina prípadov je diagnostikovaná u žien vo veku 75 a viac rokov.

Tamojší lekári uviedli, že medzi menej časté príznaky patrí nevysvetliteľná únava, potreba častejšieho močenia, zmeny vo vašom vyprázdňovaní alebo príznaky syndrómu dráždivého čreva, najmä ak symptómy začali po 50. roku života. Usmernenie uvádza, že ak sa u vás vyskytne niektorý z vyššie uvedených príznakov viac ako 12-krát v období okolo jedného mesiaca, mali by ste si dohodnúť vyšetrenie u svojho obvodného lekára, najmä ak máte po päťdesiatke.

Je to preto, že osoby vo veku nad 50 rokov, ktoré prešli menopauzou, sú považované za osoby s najvyšším rizikom ochorenia, povedala doktorka Ooi. Je kľúčové vedieť, na čo si dávať pozor, keďže výskum publikovaný v októbri zistil, že len tri percentá žien predpokladá, že dokáže správne určiť všetky príznaky choroby. Charitatívna organizácia Target Ovarian Cancer varovala, že nízka miera informovanosti znamená, že ženy nemusia byť schopné rozpoznať, keď niečo nie je v poriadku, čím odďaľujú vyhľadanie pomoci u praktického lekára.

Liečba rakoviny vaječníkov závisí od typu a miery šírenia, uvádza Národná zdravotná službe vo Veľkej Británii. Medzi bežné liečby patrí chirurgický zákrok, ktorým sa odstránia rakovinové bunky z tela a často zahŕňa odstránenie oboch vaječníkov, vajcovodov a maternice. Ďalej sa využíva aj chemoterapia podávaná liekmi, najčastejšie po operácii na zničenie všetkých zostávajúcich buniek. Niekedy sa však môže použiť aj ako metóda na zmenšenie rakoviny v čase pred operáciou. Ak sa rakovina rozšírila po tele, cieľom liečby bude zmierňovanie symptómov a kontrolný dohľad nad rakovinou.

Vyhľadávanie
Sme na sociálnych
sieťach
ringier-icon
© 2010 - 2021
Ringier Slovakia Communities s.r.o.
Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.