31. aug. 2024 o 18:00
krsk, TASR, Koktejl

Známeho Slováka zdobí dar od syna Puškárovej: Mal možnosť stretnúť skutočného hrdinu!

placeholder
Zlatica so synom Adamkom.
Zdroj: instagram/zlaticapuskarova

Na výnimočné stretnutie bude spomínať ešte dlho.

Domáce promi
31. aug. 2024 o 18:00
Známeho Slováka zdobí dar od syna Puškárovej: Mal možnosť stretnúť skutočného hrdinu!

Na výnimočné stretnutie bude spomínať ešte dlho.

Markizácka moderátorka Zlatica Švajdová Puškárová (47) sa vo svojom projekte Zlaté talenty so Zlaticou nevenuje len neobjaveným mladým talentom, ale aj osobnostiam, na ktorých posolstvo a činy by sme nemali zabúdať. Jedným z nich je napríklad priamy účastník SNP Vladimír Strmeň, ktorý v auguste oslávil narodeniny. Reportáž s ním odvysielala televízia s predstihom pred oslavami výročia SNP.

"Pán Vladimír Strmeň má presne dnes krásnych a vzácnych 96 rokov. Ráno som mu gratulovala a odovzdala množstvo pozdravov, reakcií, pekných slov, ktoré ste mi v desiatkach posielali. Som veľmi rada, že rozhovor s pánom Strmeňom tak silne zarezonoval a že jeho priame svedectvo o krutosti vojny nezostane neviditeľné. S typickým úsmevom a pokorou všetkým ďakuje," napísala na Instagrame v pondelok 26. augusta Zlatica.

Vladimír Strmeň dostal od bývalej prezidentky Zuzany Čaputovej vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu.

Dvojdňové celoštátne oslavy 80. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici sa začali v stredu 28. augusta a naplno si ich mohli užiť aj návštevníci, ktorí zavítali do mesta pod Urpínom. Na Instagrame Puškárovej sa v spojení s touto témou objavila aj ďalšia dôležitá osoba.

"Táto úžasná dáma sa volá Lucka, pracuje v Múzeu SNP a aj so svojimi kolegami sprevádzajú pána Strmeňa po Slovensku, kde navštevuje školy a prihovára sa mladým ľuďom. Musím povedať, že táto spolupráca veľmi pekne funguje a aj pán Strmeň má v nich silné, priam už rodinné zázemie. Keď mi hovoril, aký program má na oslavách SNP, tak sa iba obdivuhodne skláňam pred jeho nadšením a životnou energiou," napísala moderátorka pri fotkách so Strmeňom a Luckou.

FOTO nájdete v galérii pod článkom. Pozorný fanúšik si na nich mohol všimnúť milý detail.

"A ešte niečo osobné. Ten náramok, ktorý vidíte na jeho ruke, mu daroval môj 7-ročný syn. Bol so mnou na nakrúcaní a keď som mu povedala, že bude mať narodeniny, sám mu ho urobil. Som rada, že mal Adam možnosť stretnúť skutočného hrdinu. Ďakujeme pán Strmeň, za vzácne svedectvá, múdre slová aj životné hrdinstvo," odkázala Puškárová.

Vladimír Strmeň sa narodil 26. augusta 1928 v baníckej osade Richtárová neďaleko obce Staré Hory. Otec pracoval v papierňach v Harmanci. Na následky silného prechladnutia ochorel na zápal mozgových blán a umrel, keď mal Vladimír iba tri roky. Matka sa z finančných dôvodov nemohla o syna starať, preto ho odovzdala do výchovy k sestrám vincentkám do Radvane.

Po vypuknutí SNP musel školu prerušiť a pripojil sa k partizánom. Bojoval v okolí svojho rodiska, neďaleko starohorských osád. Keď 14. októbra zaútočili Nemci mínometmi na zákopy, zabila mína dvoch jeho spolubojovníkov, on s troma ďalšími mužmi vyviazli s ťažkými zraneniami. Len čo sa zotavil, s postupujúcim frontom prešiel hrebeň Nízkych Tatier až k Vernáru, kde sa pripojil k armáde generála Ludvíka Svobodu.

Po vojne sa vrátil k hudbe, hral takým osobnostiam, ako boli Edvard Beneš či Ludvík Svoboda. Neskôr pracoval v podbrezovských železiarňach, výrazne prispel k prebudovaniu závodného orchestra. Oženil sa, s manželkou mali dve deti. V roku 1970 sa presťahoval do Banskej Bystrice, pracoval v Tesle, neskorších Závodoch výpočtovej techniky, kde vytvoril úspešnú závodnú kapelu, ktorú aj viedol. Aj po odchode do dôchodku v roku 1988 žil aktívnym životom ako hudobník a viedol besedy a diskusie o svojej životnej skúsenosti z Povstania.

"Prežil mimoriadne ťažký život a napriek tomu je stále plný optimizmu. Stratil najbližších a aj v 96-tich rokoch naliehavo apeluje na spoločnosť, aby nezabudla, ako ťažko sa rodila sloboda a koľko nevinných životov stála. Pre mňa to bol najsilnejší rozhovor a to som ich urobila stovky. V Múzeu SNP sa pri nás zastavovali ľudia a vo chvíli keď mu spontánne opakovane ďakovali, mi vyhŕkli aj slzy. Nezabúdajme," priznala nedávno dojatá moderátorka.