31. máj. 2024 o 21:22
TASR, Koktejl

Francúzske úrady zadržali tínedžera z Čečenska: Obvinili ho z vážneho činu!

placeholder
Francúzske úrady obvinili 18-ročného Čečenca z terorizmu (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Nie je to prvýkrát.

Zahraničné krimi
31. máj. 2024 o 21:22
Francúzske úrady zadržali tínedžera z Čečenska: Obvinili ho z vážneho činu!

Nie je to prvýkrát.

Francúzske úrady zadržali tínedžera z Čečenska podozrivého z prípravy islamistického útoku na futbalový zápas počas letných olympijských hier. V piatok o tom informovalo francúzske ministerstvo vnútra, podľa ktorého ide o prvý zmarený útok na olympijské hry, píše TASR podľa správy agentúry AFP.

Generálne riaditeľstvo pre vnútornú bezpečnosť (DGSI) zadržalo 18-ročného Čečenca v meste Saint-Étienne na juhovýchode Francúzska. Francúzske úrady voči Čečencovi medzičasom vzniesli predbežné obvinenie z terorizmu, doplnila agentúra AP.

Mladík je podozrivý z "aktívnej prípravy útoku na mestskom futbalovom štadióne Geoffroy-Guichard," kde sa chystal napadnúť divákov aj bezpečnostné zložky a "zomrieť ako mučeník", píše sa vo vyhlásení ministerstva.

Francúzsko je pred olympijskými hrami, ktoré sa uskutočnia na prelome júla a augusta, v stave najvyššej pohotovosti pred útokmi. Na tomto vrcholnom športovom podujatí sa očakáva účasť približne desať miliónov ľudí a 10.000 športovcov. Väčšina zo súťažných disciplín bude v Paríži, ale niektoré, ako napríklad futbal, sú roztrúsené po viacerých francúzskych mestách.

Najväčšie obavy z útokov majú organizátori počas otváracieho ceremoniálu 26. júla, ktorý sa bude konať na šesťkilometrovom úseku rieky Seina. Prvýkrát sa tak letná olympiáda oficiálne začne mimo hlavného štadióna. Do tejto rozsiahlej oblasti hlavného mesta plánujú nasadiť 45.000 policajtov. Veľké časti centra metropoly budú uzavreté pre všetkých okrem držiteľov vstupeniek a miestnych obyvateľov.

Francúzsko sa v posledných rokoch stalo terčom niekoľkých islamistických útokov, pričom často išlo o "osamelých vlkov", ktorí sa inšpirovali teroristickými sieťami al-Káida alebo Islamský štát. Vlani v októbri zradikalizovaný 20-ročný Čečenec, ktorý prisahal vernosť Islamskému štátu, dobodal svojho bývalého učiteľa v severofrancúzskom meste Arras. Krajinu tento prípad šokoval.

Z minulosti sú známe viaceré útoky, ku ktorým došlo počas olympijských hier. V roku 1972, keď sa konali v nemeckom Mníchove, zavraždili 11 členov izraelského tímu palestínski militanti z organizácie "Čierny september". O 24 rokov neskôr bol zase spáchaný bombový útok na Olympijský park v americkej Atlante.