07. okt. 2023 o 12:00
krsk, TASR, Koktejl

V Chorvátsku zavádzajú zmeny, turisti si priplatia, Ivan to vykričal: Je to veľmi zlé!

placeholder
Dubrovník je populárnym chorvátskym letoviskom (ilustračné foto).
Zdroj: TASR/AP

Obľúbené letovisko rieši situáciu, ktorá sa vymyká z rúk.

Cestovanie
07. okt. 2023 o 12:00
V Chorvátsku zavádzajú zmeny, turisti si priplatia, Ivan to vykričal: Je to veľmi zlé!

Obľúbené letovisko rieši situáciu, ktorá sa vymyká z rúk.

Trh s nehnuteľnosťami v dovolenkovom Dubrovníku zažíva krízu. Ako informuje portál Index.hr, dôvodom je veľké množstvo apartmánov určených pre turistov. Pre domácich to znamená, že je takmer nemožné zohnať v meste trvalé bývanie. Radnica sa preto rozhodla zakročiť a využije nový zákon, ktorý obmedzí počet apartmánov na rekreáciu. Pribudne aj daň pre turistov.

"Je tu zmätok, čo sa týka bytov pre turistov. Už sa prenajímajú aj garáže. Je to veľmi zlé," posťažoval sa webu domáci Ivan. Mesto plánuje zákaz výstavby nových apartmánov pre turistov, niektoré už existujúce chce aj zrušiť. Podnikatelia to však vnímajú ako útok na ich investície a živobytie.

"Podporujeme súkromné podnikanie a vieme, že si vždy nájde cestu, ale pre mladých ľudí je to teraz veľmi ťažké. Musíme im pomôcť," priblížil starosta Mato Frankovič.

Opatrenia podporí zákon, ktorý vstúpi v Chorvátsku do platnosti na budúci rok. Pribudne turistická daň ako vo Francúzsku a Taliansku.

Dubrovník obmedzil hluk

Chorvátsky Dubrovník začal v júni tvrdo trestať pôvodcov hluku, ktorý v noci obťažoval obyvateľov historického centra. Okrem majiteľov reštaurácií na to doplatili turisti - po kamennej dlažbe v centre nesmú za sebou ťahať kufre na kolieskach.

Nedávna zmena legislatívy umožnila chorvátskym samosprávam merať hluk a previnilcov trestať. Doteraz to mala na starosti hygienická inšpekcia. Obyvatelia historického jadra sa sťažovali na hluk od kufrov na kolieskach. Preto si ich musia turisti po novom nosiť v ruke.