Isabel Connollyová-Wellocková, 16-ročná študentka, zomrela v nemocnici po tom, čo ju lekárka poslala z ambulancie domov len s liekmi proti bolesti hlavy. O smutnom prípade informoval denník Daily Mail.
Isabel navštevovala rímskokatolícku školu Všetkých svätých v Rawtenstalle v grófstve Lancashire. 27. marca ju začali trápiť silné bolesti hlavy. Nasledujúci deň navštívila lekársku ambulanciu Waterfoot Medical Practice neďaleko svojho domova, kde jej zistili abnormálnu srdcovú frekvenciu 139 úderov za minútu. To malo byť spôsobené jej obavami z blížiacich sa skúšok a prechladnutím v predchádzajúcom týždni, ktoré pravdepodobne spôsobilo zápal dutín. O dva dni neskôr sa však vrátila s ďalšími príznakmi.
Vyšetrila ju doktorka Priya Narayanová, ktorá počas vyšetrenia údajne hľadala príznaky meningitídy. Teplota, pulz a hladina kyslíka však boli v norme a Isabel nebola citlivá na svetlo. Predchádzajúcu noc vraj spala v čudnej polohe, čo mohlo spôsobiť stuhnutosť, a bolesť hlavy už nebola taká silná ako predtým. Doktorka Narayanová uviedla, že si nepamätá, že by sa Isabel sťažovala na problémy s okom, a povedala, že netrpela zvracaním a horúčkou. Nakázala jej, aby išla domov a vzala si paracetamol na bolesť hlavy a použila nosový sprej, pričom vyjadrila presvedčenie, že bude dostatočne zdravá na to, aby mohla ísť na nasledujúci deň na školský ples.
O niekoľko hodín neskôr, o 14:00 hod., však Isabelina matka zavolala do ordinácie, že jej dcéra má teplotu viac ako 40 ℃. Doktorka sa obávala, že sa u nej rozvíja sepsa, a povedala matke Geraldine, aby ju okamžite vzala do nemocnice. Isabel skolabovala do piatich minút po príchode do nemocnice Royal Blackburn Hospital. Napriek snahe lekárov o jej záchranu začali Isabel zlyhávať orgány a došlo u nej k dvom zástavám srdca. Krátko po polnoci zomrela.
Isabelina rodina počas vyšetrovania smutného prípadu uviedla, že nerozumeli, prečo praktická lekárka nediagnostikovala Isabele život ohrozujúci stav. Po vypočutí lekárov koronerka Kate Bissetová uviedla, že zistila, že v poskytnutí zdravotnej starostlivosti nedošlo k žiadnym nedostatkom a dospela k záveru, že Isabel zomrela prirodzenou smrťou.
Na otázku, prečo rodine nepovedala, aby zavolala sanitku, doktorka Narayanová odpovedala, že podľa jej skúseností by bolo rýchlejšie, keby ju tam rodina odviezla. Na otázku, či by s odstupom času urobila pri liečbe Isabel niečo inak, lekárka odpovedala: "Pýtala som sa to sama seba každý deň, ale nemala žiadne príznaky, ktoré by sa bežne spájali s meningitídou."
Vyšetrovateľ na súdnom pojednávaní zhrnul všetky tragické okolnosti prípadu. Isabel dostala antibiotiká na liečbu rôznych ochorení vrátane sepsy a neskôr meningitídy, ale jej život sa lekárom zachrániť nepodarilo. "Bol to naozaj neobvyklý prípad. Nikdy som nevidel, aby sa stav niekoho tak rýchlo zhoršil," povedal na pojednávaní doktor Richard Benson. Lekárskou príčinou smrti bola streptokoková meningitída.
Po Isabelinej smrti vyzbierali priatelia viac ako 2 000 libier pre britskú organizáciu Sepsis Trust. Na stránke uviedli, že Isabel bola mimoriadne obľúbenou a šikovnou žiačkou, ktorú si všetci, ktorí ju stretli, budú pamätať ako milú a starostlivú mladú osobu. Isabel bola veľmi milá a jemná duša a všetkým jej učiteľom a spolužiakom bude veľmi chýbať.
Meningitída je zápal blán, ktoré obklopujú a chránia mozog a miechu. Ochorenie môže postihnúť kohokoľvek, ale medzi rizikové skupiny patria najmä deti mladšie ako päť rokov, ľudia vo veku 15 až 24 rokov a starší ako 45 rokov. Väčšie riziko hrozí aj ľuďom vystaveným pasívnemu fajčeniu alebo s potlačeným imunitným systémom, napríklad pacientom podstupujúcim chemoterapiu. Najčastejšie formy meningitídy sú bakteriálne a vírusové.
Medzi príznaky oboch patria:
- bledá, škvrnitá koža s vyrážkou, ktorá nemizne
- stuhnutý krk
- precitlivelosť na jasné svetlo
- horúčka a studené ruky a nohy
- zvracanie
- ospalosť
- silná bolesť hlavy
Bakteriálna meningitída si vyžaduje urgentnú liečbu v nemocnici pomocou antibiotík. Približne 10 % takýchto prípadov je smrteľných. Z pacientov, ktorí prežijú, jeden z troch trpí komplikáciami vrátane poškodenia mozgu a straty sluchu. Amputácia končatín je možným vedľajším účinkom, ak dôjde k sepse (otrave krvi). Proti niektorým kmeňom baktérií, ktoré spôsobujú meningitídu, ako je napríklad tuberkulóza, sú k dispozícii vakcíny.
Vírusová meningitída je zriedkavo život ohrozujúca, ale môže spôsobiť dlhotrvajúce následky, ako sú bolesti hlavy, únava a problémy s pamäťou. V Spojenom kráľovstve trpia vírusovou meningitídou každoročne tisíce ľudí. Liečba sa zameriava na hydratáciu, lieky proti bolesti a odpočinok. Hoci sú antibiotiká proti nej neúčinné, môžu byť pacientom podané po príchode do nemocnice pre prípad, že trpia bakteriálnou formou ochorenia.