15. apr. 2024 o 11:05
TASR, Koktejl

V tomto meste namerali 25 stupňov v najskoršom období v roku: Je to prvýkrát od roku 1877

placeholder
Teplota v meste Sapporo prekročila 25 stupňov Celzia v najskoršom období roka v histórii meteorologických meraní. (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Majú to za následok klimatické zmeny?

Zahraničné správy
15. apr. 2024 o 11:05
V tomto meste namerali 25 stupňov v najskoršom období v roku: Je to prvýkrát od roku 1877

Majú to za následok klimatické zmeny?

Teplota v meste Sapporo na severe Japonska prekročila v pondelok 25 stupňov Celzia v najskoršom období roka v histórii meteorologických meraní. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním na japonskú meteorologickú agentúru (JMA), píše TASR.

V meste Sapporo na severnom japonskom ostrove Hokkaido dosiahla teplota 26 stupňov Celzia a stále stúpa, uviedla regionálna pobočka JMA. V tomto meste sa v roku 1972 konali zimné olympijské hry a každú zimu sa tam koná festival ľadových sôch.

Od začiatku meteorologických meraní v krajine v roku 1877 ide o najskorší termín v roku, keď v tomto meste teplota presiahla 25 stupňov Celzia. V meteorologickej terminológii sa to klasifikuje ako "letný deň".

"Nemôžeme vylúčiť, že pri vysokých teplotách zohrali úlohu klimatické zmeny," povedal predstaviteľ JMA Šuiči Jošida. Podľa jeho slov však k tomu mohli prispieť aj iné faktory, ako napríklad vysoký tlak.

JMA tiež tvrdí, že v dôsledku klimatických zmien tiež v priemere skôr kvitnú japonské čerešňové kvety. Vlani začali v Tokiu kvitnúť už 14. marca, čo je popri rokoch 2020 a 2021 vôbec najskorší termín. Tento rok však ružovo-biele kviety kvitli v Japonsku neskôr ako zvyčajne pre chladné počasie.