24. máj. 2024 o 10:41
TASR, Koktejl

Viktor Orbán zľahčuje ruskú hrozbu: V Európe je podľa premiéra citeľná komunikácia prípravy vojny

placeholder
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.
Zdroj: Attila KISBENEDEK / AFP / AFP / Profimedia

Podľa jeho slov sa pripravujeme na vstup do vojny.

Zahraničná politika
24. máj. 2024 o 10:41
Viktor Orbán zľahčuje ruskú hrozbu: V Európe je podľa premiéra citeľná komunikácia prípravy vojny

Podľa jeho slov sa pripravujeme na vstup do vojny.

Hovoriť o ruskej hrozbe je skôr prípravou na vstup do vojny. To, čo sa deje teraz, je podobné ako pri burcovaní pred prvou a druhou svetovou vojnou, čo možno vidieť v médiách a vo vyjadreniach politikov, povedal v piatok ráno predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v pravidelnom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

„Zastaví sa Rusko, ak porazí Ukrajinu?“ položil Orbán otázku a konštatoval, že mnoho ľudí o tom pochybuje. Podľa jeho slov sa pripravujeme na vstup do vojny.

„Nezdá, že by ruská armáda dokázala jednoducho poraziť ukrajinskú armádu. Myslím si, že je preto nelogické predpokladať, že Rusko zrazu napadne západný svet,“ dodal s poznámkou, že Rusi by už Ukrajincov porazili, keby boli dosť silní. Pritom sila NATO sa nedá porovnávať s Ruskom, západná aliancia môže byť podľa jeho vyjadrenia tisícnásobne silnejšia.

Orbán pripomenul, že ide o vojnu dvoch slovanských národov a už dva roky nedostal od západných lídrov odpoveď, prečo tento konflikt neizolujú. „Európa najskôr posielala len prilby, potom vojenskú techniku ​​a teraz chcú niektoré krajiny vykonávať vojenské akcie vo vzdušnom priestore Ukrajiny,“ povedal Orbán s tým, že podľa jeho názoru je v Európe citeľná komunikácia „prípravy vojnovej akcie“.

VIKTOR ORBÁN: JE POBURUJÚCE, ŽE NIEKTO DIKTUJE, KOHO MÁME PRIJAŤ DO SVOJEJ KRAJINY

Podľa maďarského premiéra Viktora Orbána je poburujúce, že niekto diktuje, koho má Maďarsko prijať na svoje územie. Povedal to v piatok v pravidelnom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió v súvislosti s migračnou politikou Európskej únie, informuje spravodajca TASR v Budapešti. Orbán pripomenul, že podľa rozhodnutia Európskeho súdneho dvora musí Maďarsko po tom, čo odmieta prijať migrantov, platiť Bruselu šesť miliónov forintov (12.500 eur) denne.

 

„Je absurdné, že kým my chránime Európu, staviame hraničné zábrany za stovky miliónov eur – doteraz sme minuli miliardy eur na ochranu hraníc – a pri ochrane Európy proti čoraz násilnejšej vlne migrantov riskujeme, tak nás trestajú,“ uzavrel maďarský premiér.