28. sep. 2023 o 12:00
jž, Koktejl

Naozaj TOTO hudobník Mark Dann neovláda? Ľudia sa počas rozhovoru na Pokeci nestačili diviť

placeholder
Mark Dann na festivale Lovestream.
Zdroj: instagram.com/markdannmusic

Mark Dann v rozhovore Na Pokec porozprával o súkromnom živote ale aj o svojich začiatkoch kariéry a prezradil nám, čo nové chystá.

Celebrity
28. sep. 2023 o 12:00
Naozaj TOTO hudobník Mark Dann neovláda? Ľudia sa počas rozhovoru na Pokeci nestačili diviť

Mark Dann v rozhovore Na Pokec porozprával o súkromnom živote ale aj o svojich začiatkoch kariéry a prezradil nám, čo nové chystá.

Mark Dann, skutočným menom Marek Danko, svoju cestu k hudbe začal už vo veku troch rokov, keď dostal od rodičov na Vianoce hračkársky klavír. Dnes je úspešným hudobným producentom, získal niekoľko zlatých a platinových platní a v roku 2019 ho ocenili ako Objav roka na hudobných cenách rádia Európa 2. Tento rok zaznamenal významný moment, keď vystúpil na festivale Lovestream s umelcami ako Martin Garrix, Jason Derulo, Álvaro Soler a Imagine Dragons.

Jeho kariéru výrazne posunula talentová súťaž PaSA má talent na strednej škole, ktorú vyhral. Jedným z porotcov bol známy slovenský spevák a producent Miro Jaroš, ktorý mu následne ponúkol miesto klaviristu v jeho kapele. S postupom času sa Mark začal venovať vlastnej tvorbe a spolupracoval s viacerými umelcami, vrátane Dominiky Mirgovej, Kaliho, Martiny Schindlerovej, Suverena a samozrejme Mira Jaroša.

V rozhovore na portáli Pokec.sk v relácii Na Pokec sme sa ho pýtali na jeho začiatky a prezradil nám aj ako vyzerá skladanie piesní. Prečítajte si celý rozhovor.

Pustime sa hneď do začiatkov tvojej kariéry. Preslávil si sa aj vďaka Mirovi Jarošovi, kde bol porotcom v súťaži, ktorú si vyhral. Aký máte teraz vzťah? Pracujete ešte spolu na nejakých projektoch?

S Mirekom sme najlepší kamaráti a tiež spolupracujeme už 10-ty rok na jeho projektoch. Okrem toho som tiež spoluautor jeho pesničiek a klavirista v jeho kapele. Mirek je super. 🙂

Do spomínanej súťaže ťa prihlásila tvoja pani učiteľka aj napriek tomu, že si nechcel. Ako si to vtedy vnímal a čo ťa nakoniec presvedčilo zúčastniť sa?

Nechcel som z toho dôvodu, že som bol od malička veľký trémista. Bál som sa vystúpiť pred ľuďmi a ukázať im svoj talent. Našťastie mi to moja učiteľka na škole oznámila ako hotovú vec a neostávalo mi nič iné iba prekonať sa. Dodnes učiteľke veľmi vďačím za to, že si môžem plniť svoje sny.

Navštevoval si Strednú pedagogickú školu v Lučenci, venuješ sa teda aj pedagogike?

Po skončení strednej pedagogickej školy som odišiel bývať do Bratislavy, kde som prvé dva roky pracoval ako učiteľ v materskej škole. Potom som to musel ukončiť kvôli hudobným povinnostiam, ale na tieto časy mi ostali krásne spomienky a raz keď budem otec, tak určite využijem všetky skúsenosti, ktoré mi dala moja škola a prax. 🙂

Tvoj posledný obrovský úspech bolo vystúpenie na festivale Lovestream. Na pódiu sa objavili umelci svetových rozmerov ako Martin Garrix, Jason Derulo, Álvaro Soler alebo Imagine Dragons. Ako si si to užil?

Bol to jednoznačne najkrajší zážitok v mojom doterajšom živote. Mal som možnosť zažiť si to, po čom som dlhé roky len sníval. 25 000 ľudí mi na koncerte vyjadrilo obrovskú podporu a dodnes mám pri tých spomienkach zimomriavky.

Podarilo sa ti zoznámiť s nejakým interpretom na Lovestreame? Môžeme sa tešiť na nejaké nové spolupráce?

Tešil som sa, že stretnem Imagine Dragons, ale oni mali šatňu v inej zóne a preto sa mi to nepodarilo. S ostatnými interpretmi som sa v backstage stretol a bol to pre mňa veľký zážitok.

Tvoj posledný singel Love Me Now so speváčkou Minou, ktorú sme mohli spoznať v súťaži Superstar je veľmi chytľavý. Ako dlho ste na ňom pracovali?

Ďakujem. Love Me Now bol zrejme najrýchlejšie urobený song zo všetkých. Išlo to veľmi rýchlo a mám ho veľmi rád.

Ako vyzerá tvoje skladanie piesní? Nápady prídu ako blesk z jasného neba alebo si zvykneš cielene sadnúť a niečo skúšať? Prípadne používaš nejaké fígle pri skladaní?

Paradoxné je, že vždy keď si sadnem do štúdia s tým, že idem urobiť nejaký fakt dobrý song, tak nikdy sa to nepodarí. Všetky moje najúspešnejšie skladby vznikli vtedy keď som to najmenej čakal. Napríklad single Freedom vznikol vo vani. Napadla mi melódia a rýchlo som vybehol k mobilu, aby som si to stihol nahrať do diktafónu. 😀

Spomenieš si, ktorý singel ti trval vytvoriť najkratšie a ktorý naopak najdlhšie? Koľko to bolo?

Najkratšie trval singel Love Me Now a najdlhšie momentálne pracujem zrejme na tom, ktorý ešte nevyšiel. Trošku sa to komplikuje pri výbere speváka. V mojom projekte dávam priestor mladým talentovaným spevákom/speváčkam a veľakrát robím aj s umelcami, ktorí nemajú veľa skúsenosti, preto ten proces trvá niekedy dlhší čas. Ale verím tomu, že všetko dobre dopadne a čoskoro vám budem môcť predstaviť nový singel.

Tvoje piesne sú populárne nielen doma ale i v zahraničí. Vnímaš väčšiu priazeň od domácich fanúšikov alebo naopak od tých zahraničných?

Som veľmi rád, že moja hudba sa dostáva už aj za hranice SK. Čím ďalej, tým viac ľudí ma oslovuje z Českej republiky a tiež z Rakúska. Najnovší singel sa tiež hrá aj vo francúzskych rádiách. Je to síce v menšej miere ako u nás na SK, ale mám z toho veľkú radosť.

Spolupracoval si s viacerými spevákmi ako Dominika Mirgová, Kali, Martina Schindlerová, Suvereno či samozrejme Miro Jaroš. Ako sa ti s nimi pracovalo? Zažil si aj nejaké negatívne skúsenosti?

Negatívne skúsenosti som nemal s nikým. Každá takáto spolupráca mi dala veľmi veľa a vždy ma to niekde posunulo aj vďaka tomu, že každý z tých interpretov robí žánrovo úplne iný typ hudby. Vážim si každú takúto spoluprácu.

Prezradíš nám, či máš momentálne nejakú známosť?

Áno mám. Som šťastne zaľúbený. 😍

Prejdime teraz k tvojmu detstvu. K hudbe si sa dostal vďaka svojim rodičom, ktorí ti na Vianoce darovali hračkársky klavír. Venujú sa tvoji rodičia tiež hudbe alebo išlo len o náhodne vybraný darček?

Som jediný z rodiny, kto má hudobný sluch. Klavír pod vianočným stromčekom, ktorý som dostal bola úplná náhoda. Zrejme ani oni netušili, že aj vďaka tomu sa dnes venujem hudbe. 🙂

Klavír ťa natoľko uchvátil, že si sa ďalej zdokonaľoval a bol si samouk. Využíval si nato YouTube návody alebo ako si sa učil hrať?

Počas strednej školy som na školskom klavíri začal nahrávať cover verzie známych skladieb a zverejňoval som ich na YouTube. Prial som si, aby si ma niekto všimol a tak aj bolo. Vďaka tomu som neskôr začal koncertovať s Kalim.

Venuješ sa ešte coverom?

Nie nie, nemám na to čas a rozhodol som sa ísť cestou vlastnej tvorby.

Veľa samoukov ani nepozná noty a skôr hrajú len podľa sluchu. Ako to máš ty?

Noty nepoznám ani ja. Pokiaľ máš hudobný sluch, noty vedieť nepotrebuješ. 🙂

Po klavíri si sa dostal aj ku gitare. Ovládaš aj iné nástroje alebo si premýšľal, že sa naučíš hrať na iné hudobné nástroje?

Najbližšie mi je zo všetkých nástrojov klavír, ale rád si zahrám na gitare, bicích, tiež viem zahrať niečo na harmonike, flaute, atď. Myslím si, že keď má človek hudobný sluch tak sa za pár dní dokáže naučiť hrať na všetkom.

Ako vyzerá tvoj bežný deň? Čo zvykneš robiť vo svojom voľnom čase?

Čím som starší, tým viac si vážim svoj voľný čas a snažím sa oddeľovať prácu a súkromie. Rád spoznávam nové miesta a chodím do prírody to je môj najväčší relax. 🙂

Na chatovacom portáli Pokec.sk v miestnosti "Na pokec" môžete každý štvrtok od 17:00 do 18:00 sledovať rozhovory so známymi osobnosťami Slovenska a zároveň máte jedinečnú príležitosť spýtať sa svoje vlastné otázky.