Prezidentka SR Zuzana Čaputová rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu SR o paragrafe 363 Trestného poriadku. Najskôr sa chce dôkladne oboznámiť s písomným odôvodnením nálezu. TASR to uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec. "Prezidentka rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu, s hodnotením si však počká, až kým sa dôkladne neoboznámi s písomným odôvodnením nálezu," priblížil hovorca.
Hoci podľa rozhodnutia súdu nie je úprava paragrafu 363 Trestného poriadku v rozpore s ústavou, "prezidentka zdôrazňuje, že Ústavný súd nerozhodoval o tom, či používanie tohto paragrafu generálnym prokurátorom bolo v každom prípade a vždy v súlade so zákonom".
Paragraf 363 Trestného poriadku je veľmi potrebný nástroj v rámci bŕzd a protiváh. Skonštatoval to predseda Národnej rady (NR) SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár v reakcii na rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR.
"Paragraf 363 je potrebný, dokým si orgány činné v trestnom konaní a niektorí prokurátori nebudú plniť svoje povinnosti, budú nadužívať zákon, budú nadkvalifikovávať trestné činy a budú zatvárať ľudí bez dôkazov," podotkol Kollár. Podčiarkol, že ustanovenie je dôležité preto, aby aj obyčajný občan mal právo sa odvolať voči takémuto konaniu.
ĽSNS: Snaha o zmenu paragrafu 363 spočíva v nepohodlnosti osoby M. Žilinku
Celá snaha o zmenu paragrafu 363 Trestného poriadku nespočíva v nevyhovujúcom právnom stave, ale v nepohodlnosti osoby generálneho prokurátora Maroša Žilinku, keďže nerozhoduje podľa želaní politikov a médií. Skonštatoval to poslanec Národnej rady (NR) SR Martin Beluský z ĽSNS. Potvrdzuje to podľa neho aj rozhodnutie Ústavného súdu SR.
Remišová: Rozhodnutie ÚS rešpektujem, pri paragrafe 363 treba nastaviť hranice
Pri používaní paragrafu 363 Trestného poriadku treba nastaviť jasné hranice. Skonštatovala to predsedníčka Strany Za ľudí a nezaradená poslankyňa Národnej rady (NR) SR Veronika Remišová v reakcii na rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR.
"Rozhodnutie ÚS o ústavnosti paragrafu 363 rešpektujem. Je však rozdiel medzi znením paragrafu a tým, ako sa nadužíval generálnou prokuratúrou v kauzách prominentných obvinených. Práve pre to mu treba nastaviť jasné hranice a o takúto zmenu sa budeme stále usilovať," uviedla Remišová.
Ústavný súd SR v stredu rozhodol, že paragraf 363 Trestného poriadku nie je v rozpore s Ústavou SR, keď nevyhovel návrhu skupiny poslancov a prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorí paragraf na súde napadli.