20. apr. 2024 o 22:03
TASR, Koktejl

Kremeľ reaguje na schválenie masívnej pomoci pre Ukrajinu: Jasné slová Putinovho hovorcu!

placeholder
Dmitrij Peskov (vľavo) a Vladimir Putin.
Zdroj: TASR/AP

Prezident Joe Biden prisľúbil, že zákon okamžite podpíše.

Zahraničná politika
20. apr. 2024 o 22:03
Kremeľ reaguje na schválenie masívnej pomoci pre Ukrajinu: Jasné slová Putinovho hovorcu!

Prezident Joe Biden prisľúbil, že zákon okamžite podpíše.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj privítal v sobotu hlasovanie v americkej Snemovni reprezentantov, ktorá po dlhých sporoch schválila pomoc pre jeho krajinu za 61 miliárd dolárov. Podobné reakcie prišli od predstaviteľov EÚ a NATO, Kremeľ však vyhlásil, že to povedie k ďalšiemu zabíjaniu. TASR o tom informuje na základe správ televízie CNN a agentúr AFP a AP.

„Dôležitý zákon o pomoci USA... zabráni rozšíreniu vojny, zachráni tisíce a tisíce životov a pomôže obom našim krajinám, aby sa stali silnejšie,“ napísal Zelenskyj na sociálnych sieťach. „Dúfame, že tieto zákony podporí Senát a zašlú ich na stôl prezidentovi (Joeovi) Bidenovi,“ doplnil s poďakovaním Spojeným štátom.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že víta prijatie zákona o pomoci, ktoré podľa neho preukazuje podporu oboch hlavným strán v USA pre Ukrajinu. „Toto významné posilnenie pomoci doplní pomoc za desiatky miliárd, ktorú Ukrajine poskytli európski spojenci,“ píše sa v jeho vyhlásení.

„Ukrajina si zaslúži všetku podporu proti Rusku, ktorú môže dostať. Teraz prosíme Senát USA, aby hlasoval čo najrýchlejšie, pretože ide o životy. Transatlantickí spojenci sú jednotní v podpore slobody a demokracie,“ napísala na sociálnej sieti predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Predseda Európskej rady Charles Michel uviedol, že hlasovanie vo Washingtone vysiela jasný odkaz Kremľu: „Tí, ktorí veria v slobodu a Chartu OSN, budú naďalej podporovať Ukrajinu a jej obyvateľov,“ napísal na sieti X.

Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov uviedol, že rozhodnutie americkej snemovne bolo „očakávané a predvídateľné“. „Ďalej obohatí Spojené štáty americké a ešte viac zničí Ukrajinu, keď vinou kyjevského režimu zabije ešte viac Ukrajincov,“ vyhlásil podľa štátnej tlačovej agentúry TASS.

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková hovorila o „dni dôvery pre Ukrajinu a bezpečnosť Európy“. USA a Európa podľa nej stoja spoločne na strane slobody proti „vojne teroru“ ruského prezidenta Vladimira Putina, informovala agentúra DPA.

Šéf britskej diplomacie David Cameron označil rozhodnutie americkej snemovne za dôležitý krok vpred, ktorý šéfovi Kremľa ukazuje jednotu a nezlomnosť Západu pri podpore Ukrajiny. „S podporou Ukrajina môže zvíťaziť a zvíťazí,“ vyhlásil.

Biden ocenil demokratických i republikánskych kongresmanov, ktorí krátko po sebe odobrili pomoc Ukrajine, Izraelu i Taiwanu. „V tomto kritickom bode sa spojili, aby odpovedali na výzvu dejín,“ vyhlásil s tým, že prijatý balík poskytne kritickú podporu Izraelu a Ukrajine, no tiež naliehavo potrebnú humanitárnu pomoc Pásmu Gazy, Sudánu, Haiti a ďalším krajinám, pričom posilní bezpečnosť a stabilitu v indo-tichomorskom regióne.

IZRAELSKÝ PREMIÉR: SCHVÁLENIE VOLENSKEJ POMOCI USA „BRÁNI ZÁPADNÚ CIVILIZÁCIU“

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu povedal, že schválenie novej vojenskej pomoci v Snemovni reprezentantov USA ukazuje silnú podporu pre jeho krajinu a „bráni západnú civilizáciu“. Informovala o tom agentúra AFP, píše TASR.

 

Balík zákonov prijatý americkou snemovňou zahŕňa 13 miliárd dolárov na vojenskú pomoc pre Izrael v jeho vojne proti Hamasu. „Kongres USA práve drvivou väčšinou prijal zákon o pomoci, ktorý si veľmi ceníme a ktorý demonštruje silnú podporu oboch strán (v americkom Kongrese) pre Izrael a bráni západnú civilizáciu. Ďakujeme vám priatelia,“ napísal Netanjahu na sieti X.

 

Podľa izraelského ministra zahraničných vecí Jisraela Kaca je rozhodnutie z Washingtonu „jasným odkazom pre našich nepriateľov“, ako aj dôkazom silných vzťahov a strategického partnerstva medzi Izraelom a USA. „Dúfam, že čoskoro prejde v Senáte,“ uviedol Kac na sociálnej sieti. Poďakoval sa zároveň republikánskemu predsedovi Snemovne reprezentantov Mikeovi Johnsonovi i lídrovi demokratickej menšiny v dolnej komore amerického Kongresu Hakeemovi Jeffriesovi.