14. jún. 2024 o 13:37
TASR, Koktejl

Napätá situácia v RTVS: Rokovať bude mediálny výbor, chcú pozvať Machaja aj Šimkovičovú

placeholder
Generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj a ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová počas otvorenia kreatívneho centra RTVS - Arténa.
Zdroj: TASR - Dano Veselský

Predseda mediálneho výboru zvolá mimoriadne rokovanie do siedmich dní.

Domáca politika
14. jún. 2024 o 13:37
Napätá situácia v RTVS: Rokovať bude mediálny výbor, chcú pozvať Machaja aj Šimkovičovú

Predseda mediálneho výboru zvolá mimoriadne rokovanie do siedmich dní.

Opozícia na čele so SaS iniciovala zvolanie mimoriadneho rokovania Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá. Chce na ňom diskutovať o aktuálnej situácii v Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS).

Predseda parlamentného výboru Roman Michelko (SNS) pre TASR potvrdil, že mimoriadne rokovanie v zmysle rokovacieho poriadku zvolá, malo by sa konať na budúci týždeň.

"Situácia vo verejnoprávnej RTVS je kritická. Vyvrcholila dokonca štrajkom zamestnancov a protestným pochodom pred Ministerstvo kultúry SR," vysvetlil dôvody žiadosti o zvolanie mimoriadneho zasadnutia člen mediálneho výboru parlamentu Tomáš Szalay (SaS). Dodal, že na rokovanie chcú pozvať generálneho riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja aj členov štrajkového výboru a ministerku kultúry SR Martinu Šimkovičovú (nominantka SNS).

Vláde vyčíta úsilie eliminovať kritiku voči vládnej garnitúre a pokus o deštrukciu objektívneho spravodajstva. "Preto sa ho snaží okresať na minimum," upozornil Szalay, ktorý si chce vypočuť postoj k súčasnej situácii od dotknutých zamestnancov, ale aj ministerky.

Predseda mediálneho výboru Michelko potvrdil, že o podnete vie a v zmysle rokovacieho poriadku do siedmich dní mimoriadne rokovanie zvolá. "Presný deň v tejto chvíli ešte neviem, chcem sa skontaktovať aj s tými, ktorí majú byť na mimoriadny výbor pozvaní," vysvetlil.

Časť zamestnancov RTVS v pondelok uskutočnila výstražný štrajk, dôvodom bol nesúhlas s navrhovaným zákonom o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) a obavy z obsahového formátu spravodajstva v nových podmienkach.