28. máj. 2024 o 15:31
TASR, Koktejl

Žilinka považuje návrh zriadiť vyšetrovaciu komisiu k atentátu za nenáležitý: Aký má dôvod?

placeholder
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Strana SaS dnes predstavila tento návrh.

Domáce správy
28. máj. 2024 o 15:31
Žilinka považuje návrh zriadiť vyšetrovaciu komisiu k atentátu za nenáležitý: Aký má dôvod?

Strana SaS dnes predstavila tento návrh.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka považuje návrh zriadenia medzinárodnej vyšetrovacej komisie k atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) za nenáležitý. Uviedol to v reakcii na návrh opozičnej parlamentnej strany SaS, ktorá o tom informovala na utorkovej tlačovej konferencii.

Navrhovaná medzinárodná vyšetrovacia komisia nemá podľa Žilinku oporu v slovenskom právnom poriadku. "Slovenský Trestný poriadok veľmi jasne určuje orgány prípravného konania trestného, ktoré vykonávajú vyšetrovanie - policajt, dozor nad zákonnosťou prípravného konania - prokurátor, a ktoré rozhodujú o zásahoch do niektorých ústavou garantovaných práv - sudca pre prípravné konanie," uviedol Žilinka.

Zároveň pripomenul, že v predmetnej veci sú slovenskými orgánmi činnými v trestnom konaní vedené trestné stíhania. K spoločenskému zmieru by podľa jeho slov prispelo rešpektovanie a dôvera v činnosť slovenských orgánov.

Strana SaS v utorok predstavila návrh na zriadenie medzinárodnej vyšetrovacej komisie k atentátu na premiéra, ktorej zámerom by malo byť predchádzať alebo vyšetrovať dezinformácie a dezinterpretácie týkajúce sa atentátu, ale aj prešetrenie možných pochybení v prípade vyšetrovania polície alebo úradu na ochranu ústavných činiteľov. Ministerstvo vnútra SR reagovalo, že prípadný vznik komisie bude možný až po ukončení vyšetrovania prípadu.