21. mar. 2024 o 20:00
lv, Koktejl

Zdravotná sestra si vytlačila bodku na nose, dostavil sa desivý príznak: Rakovina kože!

placeholder
Čakalo ju zdrvujúce zistenie (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Podľa lekárov za diagnózu môže jej obľuba v opaľovaní.

Zaujímavosti
21. mar. 2024 o 20:00
Zdravotná sestra si vytlačila bodku na nose, dostavil sa desivý príznak: Rakovina kože!

Podľa lekárov za diagnózu môže jej obľuba v opaľovaní.

Zdravotná sestra závislá od opaľovania tvrdí, že si sama našla rakovinu, keď si chcela odstrániť „čiernu bodku“ z nosa. Annie Wilson (38) si po podrobnejšom skúmaní uvedomila, že jej nedokonalosť nasvedčuje niečomu oveľa vážnejšiemu, než sa pôvodne domnievala, píše Mirror.

„Krvácalo to päť minút, čo je veľký indikátor rakoviny kože. Vtedy som si všimla biely trojuholník okolo škvrny. Myslím, že to ma prinútilo uvedomiť si, že to nie je v poriadku. Vedela som, že ide o rakovinu kože, ale len kvôli práci. Každý vám hovorí, aby ste si dávali pozor na znamienka, ktoré rastú, menia tvar, chrastia a krvácajú, ale o tomto type málokto hovorí,“ povedala Annie. V januári Annie navštívila konzultanta, ktorý znamienko vyšetril a potvrdil, že ide o bazocelulárny karcinóm (BCC) a že ho treba chirurgicky odstrániť.

„Všetci hovorili to isté - že je to také malé, že by si to nevšimli a že to vyzerá len ako zväčšený pór. Museli mi však vyrezať kruh veľký asi ako 5 centov a museli ísť hlbšie do tkaniva. Keď som sa pozrela do zrkadla a videla som veľkú dieru v nose, bolo mi zle,“ uviedla. Annie teraz netrpezlivo čaká na výsledky biopsie, z ktorých zistí, či potrebuje ďalšiu liečbu.

Podľa Britskej národnej zdravotníckej organizácie (NHS) je BCC typ nemelanómovej rakoviny kože, ktorá sa začína vo vrchnej vrstve kože. Vo väčšine prípadov sa dá ľahko liečiť. Hlavnou príčinou je ultrafialové žiarenie, ktoré pochádza zo slnka a používa sa v soláriách. Annie priznáva, že v mladosti bola závislá na opaľovaní a soláriá využívala. Po svojej šokujúcej diagnóze vyzýva ľudí, aby sa vzdali solárií a nechránenému opaľovaniu sa na slnku, aby sa vyhli rovnakému osudu.

„Od svojich 13 rokov som chodila do solária každý deň, vtedy neexistovali žiadne pravidlá a predpisy, takže ste si v podstate mohli robiť, čo ste chceli. V dvadsiatke som sa opaľovala dvakrát do týždňa a s pribúdajúcim vekom som začala byť trochu uvedomelá, takže možno raz za mesiac. S opálením som sa cítila sebavedomejšie, človek sa cíti žiarivý a zdravý a nemusí sa toľko líčiť. Potom ma zasiahol kovid, takže som solárium nepoužívala asi dva roky,“ vysvetlila.

Podľa NHS medzi faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku nemelanómovej rakoviny kože, patrí vek, bledá pokožka a výskyt rakoviny kože v minulosti. Riziko rakoviny kože je možné znížiť opatrnosťou na slnku, napríklad používaním opaľovacích krémov a ich pravidelným nanášaním.