24. feb. 2024 o 18:08
TASR, Koktejl

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár: Slovensko chce aj naďalej poskytovať pomoc Ukrajine

placeholder
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD).
Zdroj: TASR

Podporí aj zapojenie slovenských subjektov do obnovy Ukrajiny.

Domáca politika
24. feb. 2024 o 18:08
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár: Slovensko chce aj naďalej poskytovať pomoc Ukrajine

Podporí aj zapojenie slovenských subjektov do obnovy Ukrajiny.

Slovensko chce aj naďalej poskytovať materiálnu, humanitárnu a rozvojovú pomoc Ukrajine. Podporí aj zapojenie slovenských subjektov do jej obnovy. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár pri príležitosti druhého výročia začiatku vojny na Ukrajine.

„Slovenská republika podporuje Ukrajinu ako mierovú, demokratickú, teritoriálne celistvú, v medzinárodne uznaných hraniciach s perspektívou v Európskej únii po splnení všetkých kritérií stanovených pre všetky kandidátske krajiny. Nášmu susedovi chceme aj naďalej poskytovať materiálnu, humanitárnu a rozvojovú pomoc a podporíme zapojenie slovenských subjektov do obnovy Ukrajiny,“ uviedol minister.

Podotkol, že SR apeluje na čo najskoršie začatie mierových rokovaní. „Preto podporujeme mierové aktivity vrátane iniciatívy prezidenta Ukrajiny vedúce k tomuto cieľu,“ ozrejmil. Slovensko je podľa jeho slov pripravené konštruktívne sa zapojiť do procesov na medzinárodnej scéne, ktoré môžu prispieť k ukončeniu tejto vojny.

„Pre SR je aj naďalej dôležité, aby bol budúci mier pre Ukrajinu komplexný, spravodlivý, trvalý a plne v súlade s kľúčovými princípmi Charty OSN. Iba taký prispeje k posilneniu celoeurópskej stability a bezpečnosti,“ skonštatoval. Dodal, že Slovensko vyjadruje solidaritu so všetkými obeťami vojenskej invázie.