Mnohí z nás by sa chceli stať úspešnými vo svojom obore, pričom sa s týmto posunom často prelína aj sláva, uznanie či finančné ohodnotenie. Jeden odborník preto odhalil vlastnosť, ktorá pomôže človeku prekonať pomyselný sklenený strop a dosiahnuť kariérny úspech. Ako informoval portál New York Post, podľa jeho slov sa túto zručnosť môže naučiť každý z nás.
O zaujímavé odhalenie sa zaslúžil profesor Joseph Fuller, ktorý pracuje na bostonskej Harvardovej obchodnej škole. V rozhovore podotkol, že existuje jedna vlastnosť, ktorou disponuje každý úspešný človek. Podľa jeho slov však nejde o nejakú náročnú rutinu alebo spôsob správania, ale o jednoduchú zručnosť, ktorú sa môžu naučiť všetci.
Profesor uviedol, že ide o schopnosť prispôsobiť sa a byť flexibilný počas celého kariérneho života. Fuller túto zručnosť označil za sval, ktorý je možné rozvíjať. "Takíto ľudia nemajú vopred stanovenú pracovnú dráhu, ktorú si stanovili, keď boli napríklad študentmi. Sú otvorení rôznym neočakávaným príležitostiam a prijímajú zmeny namiesto toho, aby sa ich báli," uviedol profesor.
Vlastnosť, ktorá sa často nevidí
Aj keď mapovanie našich kariérnych cieľov veľa výhod, Fuller varuje, že človek sa tak môže stať príliš krátkozrakým a nebude premýšľať nad väčším obrazom. Príkladom je impulzívne hľadanie novej práce, pretože nedostanete povýšenie tak rýchlo, ako si myslíte, že si zaslúžite. Prekážkou môžu byť aj individuálne preferencie, ako napríklad míňanie väčšieho množstva peňazí pri začínajúcich projektoch.
"Ignorujete to, čo vás motivuje alebo zaujíma, a namiesto toho nechávate riadiť vašu kariéru strnulými očakávaniami. Tento typ tvrdohlavej mentality vás ďaleko nedostane," poznamenal Fuller s tvrdením, že fixácia na jednu kariérnu cestu bez vyhodnocovania nových možností nie je receptom na úspech. "Je to zručnosť, ktorú možno nájsť len zriedka. Ľudia sa boja vyskúšať nové veci, a preto ich plány zlyhávajú. Musíte si uvedomiť, že nemôžete rásť bez toho, aby ste vyšli z komfortnej zóny," vysvetlil.
Fullerovu teóriu podporujú aj viaceré výskumy. Jedna z nich tvrdí, že spoločnosti v súčasnosti viac ako kedykoľvek predtým potrebujú zamestnancov, ktorí sú flexibilní. Túto zmenu spôsobili hlavne podmienky počas pandémie, pri ktorej sa mnohí pracovníci museli prispôsobiť na home office. "Jadrom riadenia zmien je budovanie adaptability," uviedol v správe Aneesh Raman, viceprezident služby LinkedIn.