18. mar. 2023 o 12:00
krsk, TASR, Koktejl

Janka išla na sono vyšetrenie: Nápis na dverách ambulancie ledva rozdýchala!

placeholder
Janku zaskočil nečakaný doplatok.
Zdroj: TIP/Janka

Taký oznam by nepotešil nikoho.

Slovensko
18. mar. 2023 o 12:00
Janka išla na sono vyšetrenie: Nápis na dverách ambulancie ledva rozdýchala!

Taký oznam by nepotešil nikoho.

Keď sa Slovenka Janka vybrala k na sono, hneď na dverách ju privítal nečakaný oznam. Prekvapil a šokoval ju natoľko, že ho musela ihneď zvečniť aj na fotke. "Včera na sone, 10€ len za to, že nemám obvodného lekára tam v budove," okomentovala svoju fotku čitateľka.

Janku zaskočil nečakaný doplatok.
Janku zaskočil nečakaný doplatok.
Zdroj: TIP/Janka

Záber poslala aj redakcii Koktejl.sk, ktorá sa nedávno venovala podobnému bizarnému prípadu z Trnavy. "Doplatok pre pacienta, ktorý nie je v starostlivosti všeobecného lekára v poliklinike - výška doplatku 10 eur," znel oznam na dverách, ktorý následne odfotila.

Zdravotná turistika "ochorela", pacienti si strážia výdavky

Takzvaná zdravotná turistika sa tak stále nezotavila, ani po zrušení pandemických cestovných obmedzení. TASR o tom informuje na základe správy Reuters. Cestovanie do zahraničia na kliniky v krajinách ako Maďarsko či Turecko už roky využívajú pacienti z Británie a iných bohatších európskych štátov, ktorí čelia dlhým čakacím lehotám a vysokým cenám za zubné a lekárske zákroky doma.

Máte pre nás tip? Pošlite nám ho na tip@koktejl.sk

Prevádzkovatelia ambulancií v Maďarsku dúfali, že sa k nim rýchlo vrátia po zrušení blokád. Ale inflácia poháňaná prudko rastúcimi cenami energií a potravín od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 spôsobila, že ľudia majú málo peňazí nazvyš, najmä na kozmetické procedúry.

Vzhľadom na to, že Maďarsko hraničí s Ukrajinou, sú cudzinci opatrní pri cestách do tejto časti Európy. Väčšina jeho pacientov pochádzala z Británie a Islandu a menšia časť zo severských krajín a Francúzska. Aj zdražovanie leteniek a dopravy ako celku odrádzajú potenciálnych pacientov, uviedla spoločnosť WeCure, ktorá sa špecializuje na zdravotnú turistiku.

Podľa WeCare náklady na lety, pozemné transfery a benzín teraz predstavujú približne 15 % nákladov na jej cestovné a liečebné balíčky, čo je zhruba dvojnásobok ich podielu pred pandémiou. To vytvára tlak na zvyšovanie celkových cien. Samotné kliniky čelia tiež vyšším nákladom, čo ich prinútilo zdvihnúť ceny. Náhrada bedrového alebo kolenného kĺbu v Nordortopédii v Litve je v súčasnosti asi o 15 % drahšia ako pred piatimi rokmi.

Niektorí prevádzkovatelia kliník v snahe prilákať klientov ponúkajú možnosť platby na splátky. Časopis International Medical Travel Journal (IMTJ) odhaduje, že trh so zdravotnou turistikou má v súčasnosti hodnotu okolo 21 miliárd USD (19,80 miliardy eur), čo je menej ako pred pandémiou.