29. aug. 2022 o 16:00
žani, Koktejl

Zvrátený škrtič bol nočnou morou žien v Bratislave: Osudové stretnutie s Oľgou († 24) a Vlastou († 22)

placeholder
Štefan Pantl bol násilník a dvojnásobný vrah.
Zdroj: Reprofoto/Najväčšie kriminálne prípady Slovenska

Za svoje ohavné činy zaplatil životom. Článok nie je vhodný pre maloletých a citlivé povahy!

Domáce správy
29. aug. 2022 o 16:00
Zvrátený škrtič bol nočnou morou žien v Bratislave: Osudové stretnutie s Oľgou († 24) a Vlastou († 22)

Za svoje ohavné činy zaplatil životom. Článok nie je vhodný pre maloletých a citlivé povahy!

V tom čase 25-ročný Štefan Pantl viedol na prvý pohľad usporiadaný život. Vyzeral ako vzorný manžel a otec trojročného syna. Na ceste mal aj ďalšieho potomka. Pracoval ako mechanik meracích a regulačných prístrojov v bratislavskej rafinérii. Kolegovia ho považovali za bezproblémového a nekonfliktného muža. Netušili však o jeho temnej stránke, ktorá viedla až k dvom vraždám mladých žien.

Marta (júl 1978)

Mladá žena trávila príjemný večer v krčme obkolesená kolegami. Pri vedľajšom stole sedel sympatický tmavovlasý muž, s ktorým sa dali do reči. Po záverečnej sa všetci rozpŕchli a Štefan ponúkol, že Martu odprevadí domov. Po ceste sa zastavili na cigaretu a Štefan ju začal z ničoho nič obchytkávať. Chcel však viac a nie nebral ako odpoveď. Martu zvalil na zem a niekoľkokrát udrel do tváre. Po znásilnení vydesená a zahanbená žena utiekla preč. Otrasný zážitok si však nechala pre seba. O pár mesiacov neskôr si rovnakým peklom prešla ďalšia žena.

Anna (január 1979)

Anna pozvala kolegu Štefana na narodeninovú oslavu kamaráta. Štvorica popíjala alkohol a dobre sa zabávala. Oslávenec s ďalšou ženou odišli kúpiť fľašu a nechali násilníka samého s 24-ročnou Annou. Ako odznelo v podcaste Kriminálne spisy, žena sa mu zverila o nedávnom rozpade vzťahu. Chcel v nej vzbudiť súcit a tak zaklamal, že aj jemu sa rozpadlo manželstvo a navrhol, že sa pomilujú.

Anna však nemala najmenší záujem. Odmietnutie Štefana rozzúrilo a priložil jej na krk vreckový nožík, ktorý nosil zavesený na kľúčoch. Mala šťastie a k dráme nedošlo. Do bytu sa vrátil zvyšok partie a všimli si krvavú ranu na jej krku. Násilníka vyhodili z bytu, no nevzdialil sa úplne. V parku si počkal na Annu, ktorá sa rozhodla napadnutie nahlásiť na neďalekej polícii. Po krátkej naháňačke ju chytil a začal jej hlavu udierať o železné zábradlie. V hrôze mu prisľúbila, že na políciu nepôjde.

Oľga a Vlasta (september 1979)

Násilné správanie sexuálneho predátora vyvrcholilo 12. septembra 1979. Kamarátky Oľga († 24) a Vlasta († 22) prišli do Bratislavy za prácou len niekoľko mesiacov predtým. So Štefanom a jeho dvomi kamarátmi sa spoznali v malej podzemnej krčme v Starom meste. Aj tieto dievčatá očaril svojim správaním.

Netušili, akých hrôz je schopný kvôli sexu. Páčila sa mu najmä Vlasta, ktorú pozval prespať do svojho bytu. Mladá žena súhlasila pod podmienkou, že pôjde aj kamarátka. Trojica sa presunula do bytu na Bezručovej ulici, kde ďalej popíjali víno. Po čase Oľga začala byť unavená, a Pantl jej ponúkol gauč v obývačke. Vyzliekla sa do spodnej bielizne a uložila sa pod dekou.

Štefan prešiel späť k Vlaste, ktorá ostala v spálni. Pokúšal sa ju prehovoriť na sex, no neuspel a tak sa vrátil k spiacej dievčine v obývačke. Oľgu najskôr obchytkával a bozkával, no dočkal sa ďalšieho odmietnutia. V násilníkovi to už vrelo, no ovládol sa, odišiel do kúpeľne a osprchoval sa.

Následne sa vrátil za starším z dievčat a v ruke zvieral opasok zo županu. Žiadal od nej sexuálne uspokojenie a keď znova neuspel, začal ju celou silou udierať do hlavy. "Oľga spadla z postele na podlahu. Posadil sa na ňu a uhryzol ju do oboch prsníkov," opísali hrôzu v podcaste. Následne jej na krk priložil opasok a mladú ženu uškrtil.

Po prvej vražde sa vrátil do izby, v ktorej spala Vlasta a začal ju obťažovať. Prosby, aby jej neublížil nezabrali a Štefan mladú ženu znásilnil. Následne ju ešte donútil k orálnemu sexu. Keď bolo po všetkom, prikázal jej, aby si dala dole všetky šperky. Chcel si ich vraj nechať ako suvenír. Po hrôzach, ktoré si prežila v byte, jej okolo krku omotal opasok od župana a vybrali sa na prechádzku.

Dievčina využila moment, keď jej uvoľňoval oprátku, udrela ho lakťom a pokúsila sa o útek. Štefan ju dobehol, začal ju škrtiť rukami a následne jej na krk pritlačil palicu a zabil ju. Predmet jej v zúrivosti niekoľkokrát vrazil do vagíny a odišiel. Mŕtvolu Oľgy si prehodil cez plece a pohodil neďaleko Vlasty. Okradol ich o šperky, peniaze a bony. Ich kabelky zahodil do Dunaja. Telá našiel náhodný okoloidúci o niekoľko dní neskôr.

Nekompromisný trest

Policajti zazvonili u Pantlovcov o ďalších pár dní. Manželia najskôr zatĺkali, no dôkazy hovorili za všetko. Súd Štefana uznal vinným z trestného činu znásilnenia, z pokusu trestného činu znásilnenia, z dvojnásobnej vraždy, znovu z trestného činu znásilnenia a krádeže na trest smrti. Sexuálny predátor bol popravený 30. júla 1981 v Bratislave.