21. máj. 2023 o 18:00
TASR, mob, Koktejl

Vedci dvíhajú varovný prst: Európu môžu v najbližších rokoch postihnúť tieto vážne choroby!

placeholder
V Európe sa šíria druhy komárov, ktoré prenášajú exotické choroby (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Horúčka dengue sa v dôsledku klimatickej zmeny čoraz častejšie vyskytuje v rôznych častiach Európy, upozornili vedci.

Zaujímavosti
21. máj. 2023 o 18:00
Vedci dvíhajú varovný prst: Európu môžu v najbližších rokoch postihnúť tieto vážne choroby!

Horúčka dengue sa v dôsledku klimatickej zmeny čoraz častejšie vyskytuje v rôznych častiach Európy, upozornili vedci.

Infekčné choroby, ktoré sa objavujú v tropických krajinách - horúčka dengue, Zika a Chikungunya - sú podporované klimatickými zmenami a môžu sa stať rizikom pre krajiny strednej Európy. Toto je výsledok štúdie Dr. Sarah Cunze a prof. Dr. Sven Klimpel z výskumnej skupiny lekárskej biodiverzity a parazitológie na Univerzite Johanna Wolfganga Goetheho vo Frankfurte, píše web dntds.de.

Nemecká sieť proti zanedbávaným tropickým chorobám požiadala výskumnú skupinu, aby vykonala rôzne modely pre nasledujúce roky. Tie ukazujú, že v najhoršom prípade by sa ázijský komár tigrovaný mohol „prepracovať“ do pobaltských krajín. Incidenty, ktoré sa v súčasnosti v Nemecku vyskytujú len sporadicky, by sa stali širším fenoménom.

Ázijský komár tigrovaný je dôležitým prenášačom patogénov, ktoré môžu spôsobiť infekcie vírusom chikungunya, horúčka dengue, žltá zimnica a západonílsky vírus.

„S klimatickými zmenami, najmä vyššími teplotami a väčším množstvom zrážok, ako aj a rastúcim globálnym obchodom a cestovným ruchom sa budú vo viacerých častiach Európy kombinovať vhodné faktory pre epidémiu horúčky dengue,“ upozornil Owain Donnelly z londýnskej nemocnice pre tropické ochorenia.

Horúčka dengue sa šíri uštipnutím komára infikovaného vírusom dengue väčšinou v tropických regiónoch Ázie a Južnej Ameriky. Klimatická zmena však viedla k zvýšenému výskytu ázijského komára tigrovaného, ktorý túto tropickú chorobu prenáša, aj v južnej Európe.

Ochorenie sa prejavuje príznakmi podobnými chrípke, približne 75 percent prípadov je však asymptomatických a môže prebehnúť nepozorovane. U jedného až piatich percent pacientov sa vyvinú potenciálne smrteľné ťažkosti alebo hemoragická horúčka.

NA SLOVENSKU SA TENTO ROK ZAZNAMENAL JEDEN PRÍPAD HORÚČKY DENGUE

Na Slovensku od roku 2012 potvrdili 31 prípadov horúčky dengue, jeden z nich zaznamenali tento rok. Vo všetkých prípadoch išlo o import zo zahraničia. Pre TASR to uviedla Simona Rapčanová z odboru pripravenosti na biologické hrozby a pandémie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

 

Ochorenie sa podľa nej bežne vyskytuje v tropických a subtropických oblastiach, no predpovede klimatických zmien naznačujú, že výskyt sa môže posunúť do severnejších zemepisných šírok a do vyšších nadmorských výšok.

 

„Za posledných 15 rokov bol do Európy zavlečený komár Aedes albopictus (ázijský komár tigrovaný), ktorý sa rozšíril do niekoľkých krajín, čím sa zvýšila možnosť prenosu horúčky dengue v Európe. V oblastiach s miernym podnebím by zmena klímy mohla predĺžiť obdobie prenosu ochorenia. Zvýšenie priemernej teploty by mohlo viesť k sezónnemu prenosu horúčky dengue v južnej Európe,“ priblížila.