28. mar. 2025 o 04:00
Famous.cz, Koktejl

Žuvačky pod mikroskopom: V každom kúsku sa nachádza šokujúce množstvo mikroplastov

placeholder
Žuvačka je zdrojom mikroplastov. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Sú všade.

Zaujímavosti
28. mar. 2025 o 04:00
Žuvačky pod mikroskopom: V každom kúsku sa nachádza šokujúce množstvo mikroplastov

Sú všade.

Mnoho produktov, ktoré používame v každodennom živote nás môžu vystaviť mikroskopickým plastovým časticiam, známym ako mikroplasty. Teraz sa na tento zoznam môžu pridať aj žuvačka. V pilotnej štúdii vedci zistili, že žuvačka môže uvoľniť stovky až tisíce mikroplastov na kus, ktoré sa dostávajú do slín a sú prehltnuté. Výsledky štúdie kalifornských vedcov budú prezentované na jarnom stretnutí Americkej chemickej spoločnosti (ACS).

Zo štúdií na zvieratách a výskumov s ľudskými bunkami vyplýva, že mikroplasty môžu spôsobiť vážne škody na našom zdraví. Vedci odhadujú, že ľudia ročne skonzumujú desiatky tisíc mikroplastov (o veľkosti od jedného mikrometra do piatich milimetrov) prostredníctvom potravín, nápojov, plastového balenia, náterov a výrobných procesov. Napriek tomu žuvačka ako možný zdroj mikroplastov doteraz nebola široko študovaná.

Žuvačky sú vyrobené z gumovej bázy, sladidiel, aróm a ďalších zložiek. Prírodné produkty používajú rastlinný polymér, aby dosiahli požadovanú žuvaciu konzistenciu, zatiaľ čo iné produkty používajú syntetickú gumovú bázu z polymérov na báze ropy. Vedci testovali päť značiek syntetických žuvačiek a päť značiek prírodných žuvačiek, ktoré sú všetky komerčne dostupné. V laboratóriu človek žuval kus žuvačky po dobu štyroch minút a každých tridsať sekúnd vytváral vzorky slín, následne vykonal finálne prepláchnutie úst čistou vodou, ktoré bolo kombinované do jednej vzorky.

V ďalšom experimente boli sliny odoberané pravidelne počas dvadsiatich minút, aby sa zistila miera uvoľňovania mikroplastov z každého kusu žuvačky. Potom vedci zmerali počet mikroplastov prítomných v každej vzorke slín. Plastové častice boli buď nafarbené na červeno a počítané pod mikroskopom, alebo analyzované pomocou Fourierovej transformácie infračervenej spektroskopie, ktorá poskytla tiež zloženie polyméru.

Priemerne vedci namerali 100 mikroplastov uvoľnených na gram žuvačky, pričom niektoré jednotlivé kusy uvoľnili až 600 mikroplastov na gram. Typický kus žuvačky váži medzi dvoma až šiestimi gramami, čo znamená, že väčší kus žuvačky môže uvoľniť až tritisíc plastových častíc. Pokiaľ priemerný človek žuje 160 až 180 malých kusov žuvačky ročne, vedci odhadujú, že by to mohlo viesť k požitiu približne 30 000 mikroplastov.

Pokiaľ priemerný človek skonzumuje desiatky tisíc mikroplastov ročne, žuvanie by mohlo toto množstvo výrazne zvýšiť. „Prekvapivo ako syntetické, tak prírodné žuvačky uvoľňovali podobné množstvo mikroplastov,“ hovoria autori. A obsahovali tiež rovnaké polyméry: polyolefíny, polyetyléntereftaláty, polyakrylamidy a polystyrény. Najhojnejšie zastúpené polyméry v oboch typoch žuvačiek boli polyolefíny, čo je skupina plastov, ktorá zahŕňa polyetylén a polypropylén.

„Plast uvoľnený do slín je malá časť plastu, ktorý je v žuvačke. Buďte teda ohľaduplní k životnému prostrediu a nezahadzujte žuvačku len tak vonku. Ak použitá žuvačka nie je správne vyhodená, je to aj ďalší zdroj plastového znečistenia pre životné prostredie,“ dodáva profesor Sanjay Mohanty, hlavný autor projektu.