Zmeny v učení katolíckej cirkvi, ktoré zaviedol pápež František, predstavujú reálne riziko schizmy, vyhlásil pre poľskú agentúru PAP kňaz a profesor Andrzej Kobyliňski z Univerzity kardinála Stefana Wyszyňského vo Varšave. Podľa neho pápež vo viacerých prípadoch využil svoju moc do takej miery, že sa otvára diskusia o hraniciach právomocí pápežského úradu. Informuje o tom varšavský spravodajca TASR podľa agentúry PAP.
Kobyliňski označil pontifikát zosnulého Františka za obdobie hlbokej doktrinálnej revolúcie. Tvrdí, že zavedením regionálnej tvorby učenia sa cirkev odklonila od univerzálnych princípov. Ako príklad uviedol povolenie svätého prijímania pre rozvedených katolíkov žijúcich v nových zväzkoch, o ktorom sa má rozhodovať na miestnej úrovni, ako aj požehnávanie homosexuálnych párov.
Profesor upozornil na paradox, že hoci podľa neho František presadzoval decentralizáciu v oblasti učenia, súčasne centralizoval moc v rukách pápeža. Poukázal na to, že rozhodnutia o konkrétnych záležitostiach prijímal osobne, bez širšej konzultácie s kolegiálnymi orgánmi. Kriticky sa vyjadril aj k výberu kardinálov, keďže podľa neho František vymenúval výhradne duchovných podporujúcich jeho víziu cirkvi.
Kobyliňski upozornil, že spôsobené zmeny môžu viesť k dlhodobým dôsledkom vrátane straty jednoty. „Dnes v Cirkvi funguje model jednota v rozmanitosti - zachovávame spoločné štruktúry, ale akceptujeme odlišnosti v náuke, čo pripomína vývoj v Anglikánskej cirkvi,“ povedal. V dôsledku toho môže dôjsť k odchodu časti veriacich a vzniku nových náboženských komunít mimo katolíckej štruktúry.