03. júl. 2025 o 21:00
Miloš Audi, Koktejl

Pozor na skryté príznaky RAKOVINY pažeráka: Až 90 % pacientov neprežije dlhšie ako 10 rokov!

Chorobu lekári zvyčajne neodhalia včas.

Zdravie
03. júl. 2025 o 21:00
Pozor na skryté príznaky RAKOVINY pažeráka: Až 90 % pacientov neprežije dlhšie ako 10 rokov!

Chorobu lekári zvyčajne neodhalia včas.

Doktorka Wendi LeBrett upozornila na bežné príznaky, ktoré môžu naznačovať prítomnosť rakoviny pažeráka. Vysvetlila, že tento typ ochorenia je mimoriadne nebezpečný, pretože sa zvyčajne prejavuje až po jeho rozšírení. Ako informoval portál Unilad, ak sa u vás objavia akékoľvek príznaky, mali by ste okamžite vyhľadať pomoc.

Tichý zabijak

Rakovina pažeráka je desiatym najčastejším nádorovým ochorením na svete. Odborníci varujú, že v počiatočných štádiách nemusí spôsobovať žiadne viditeľné príznaky. Podľa štúdie z roku 2017 deväť z desiatich pacientov zomrie do 10 rokov od stanovenia diagnózy. Dôvodom je, že lekári ochorenie zvyčajne odhalia až príliš neskoro.

Tento stav sa často spája s gastroezofageálnym refluxom (GERD), ktorý spôsobuje podráždenie pažeráka. Odborníci prízvukujú, že ak sa objavuje opakovane, mali by ste navštíviť lekára. "Keď sa kyselina vkradne na miesta, kam nepatrí, pocítite to. Dráždi a zapáli tkanivá vo vnútri pažeráka, ktorý vedie od žalúdka cez hrudník až do hrdla," vysvetľuje portál Cleveland Clinic.

Rakovinu môže vyvolať reflux kyseliny. (ilustračné foto)
Rakovinu môže vyvolať reflux kyseliny. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Aké sú príznaky rakoviny pažeráka?

Doktorka LeBrett v nedávnom videu na TikToku odhalila niektoré z príznakov rakoviny pažeráka, na ktoré by si ľudia mali dávať pozor. "Len približne 60 až 70 percent ľudí s refluxom pažeráka trpí aj pálením záhy. To znamená, že jeden z troch pacientov nemá typické príznaky alebo nevie, že trpí rakovinou," podotkla.

Odborníčka upozornila, že ľudia by nemali ignorovať chronický kašeľ, a to najmä v noci, keď sa reflux zintenzívni. "Medzi príznaky patria aj problémy s prehĺtaním alebo dýchaním, pretože kyselina dráždi dýchacie cesty, čo môže zhoršiť astmu," dodala LeBrett s tým, že objaviť sa môže aj zožltnutie zubov a zvýšená citlivosť pri jedení a pití.

LeBrett tvrdí, že každý, u koho sa objavia tieto príznaky, by mal vyhľadať odbornú pomoc. Včasná diagnóza a liečba totiž zvyšujú šance na porazenie rakoviny a následné uzdravenie.