10. aug. 2024 o 18:00
Miloš Audi, Koktejl

Dievčinu († 24) priviedlo extrémne prejedanie až do hrobu: Smrť počas živého prenosu!

placeholder
Nadmerné jedenie sa jej stalo osudným (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Prejedala sa kvôli známemu, no nebezpečnému trendu.

Zdravie
10. aug. 2024 o 18:00
Dievčinu († 24) priviedlo extrémne prejedanie až do hrobu: Smrť počas živého prenosu!

Prejedala sa kvôli známemu, no nebezpečnému trendu.

Mladá influencerka Pan Xiaoting sa doslova na smrť prejedla počas 10-hodinového živého vysielania. Počas toho zjedla množstvo rozličných jedál, pričom celý prenos pozerali tisíce divákov. Ako informoval portál Daily Mail, podľa odborníkov je len ďalšou z obetí nebezpečného trendu, ktorý má za následok zhoršenie zdravia či smrť mnohých známych internetových celebrít.

Incident sa odohral 14. júla 2024 priamo počas živého prenosu. Pan Xiaoting z Číny podľa lekárov za 10 hodín skonzumovala až 10 kilogramov jedla, vrátane kuracieho mäsa, morských plodov a čokoládovej torty. Výsledky pitvy odhalili, že jej žalúdok sa po extrémnom prejedení vážne zdeformoval, pričom mal prasknúť a spôsobiť únik žalúdočnej kyseliny a potravy do brucha.

Xiaoting, ktorá bola morbídne obézna, sa v Číne preslávila živými prenosmi trendu s názvom Mukbang. Pri ňom sedia ľudia pred kamerou a konzumujú obrovské porcie rozličných jedál, pričom zvyčajne ide o čosi nezdravé. Postupne sa tento trend dostal aj do ďalších kútov sveta a veľkú popularitu si získal najmä v USA, kde medzi najznámejších tvorcov patrí Nicholas Perry, známy ako Nikocado Avocado, či Candy Godiva s prezývkou Hungry Fat Chick (Hladné tlsté dievča).

Hoci sú podrobnosti o smrti čínskej influencerky skromné, existuje niekoľko spôsobov, ako môže konzumácia obrovského množstva jedla po dlhú dobu niekoho zabiť. Podľa odborníkov môže spôsobiť prasknutie alebo roztrhnutie žalúdka v dôsledku nadmerného naťahovania. Tento proces tiež ničí okolité cievy a vyvíja obrovský tlak na srdce, čím sa zvyšuje riziko jeho zástavy.

Doktor Andrew Harris z Nottingham Trent University vo Veľkej Británii uviedol, že mukbangové videá môžu byť nebezpečné nielen pre samotných tvorcov, ale aj pre celú spoločnosť. "Tento obsah sa sústreďuje najmä na obrovskú konzumáciu a pôžitkárstvo, čo posilňuje cyklus prejedania sa alebo vzťahov s nezdravým jedlom," poznamenal.

Aj keď mukbangové videá spočiatku slúžili ako spôsob, aby sa ľudia cítili menej osamelí, keď jedia sami, v súčasnosti ide podľa mnohých odporcov len o snahu dosiahnuť rýchlu popularitu a zisk na úkor zdravia.

Preto sa čínske úrady rozhodli zakázať takúto formu videí, aby zabránili jej rozširovaniu. Napriek tomu je však stále možné nájsť tvorcov, ktorí toto nariadenie obchádzajú, pričom pokračujú v dlhých živých prenosoch vysielaných pre tisíce ľudí.