Podľa výsledkov ich štúdie je možné, že sú vízie ako svetlo na konci tunela či stretnutie s anjelmi výsledkom halucinácie. Pár sekúnd pred úmrtím sa totiž silne zvýši aktivita v mozgovom centre vedomia, snívania a halucinácie. Gama vlny v tejto oblasti pritom súvisia aj so zvýšenou sústredenosťou, epileptickými záchvatmi a schizofréniou.
Vedci z Michiganskej univerzity zistili, že tesne pred smrťou dochádza v niektorých oblastiach mozgu z výrazného nárastu aktivity gama vĺn. Domnievajú sa, že sa tak tvoria halucinácie, ktoré sú zodpovedné za „posmrtné“ zážitky u ľudí, ktorí už prekonali klinickú smrť a vrátili sa do života.
Pozorovacia štúdia z Michiganu zahŕňa iba štyroch pacientov, ale autori dúfajú, že ich poznatky otvárajú cestu k lepšiemu pochopeniu toho, ako mozog reaguje na smrť. Všetci štyria pacienti zomreli po zástave srdca, zatiaľ čo ich mozog monitoroval elektroencefalogramom (EEG). Tieto zariadenia zobrazujú na monitore drobné elektrické signály z mozgu.
U všetkých spomínaných pacientov bolo lekári rozhodnutí, že im nie je pomoci, a so súhlasom rodiny boli odpojení od prístrojov. Po odpojení ventilátora, ktorý ich udržoval pri živote, sa u dvoch pacientov zvýšila srdcová frekvencia spolu s nárastom aktivity gama vĺn. Aktivita gama vĺn je považovaná za najrýchlejšiu v mozgu a súvisí s vedomím. Vysoká hladina gama vĺn je tiež spájaná s intenzívnym myslením a zvýšenou sústredenosťou. U ďalších dvoch pacientov sa neprejavilo rovnaké zvýšenie srdcovej frekvencie ani sa u nich nezvýšila mozgová aktivita.
Vzhľadom na to, že vzorka bola malá, tím varuje pred akýmikoľvek unáhlenými závermi o dôsledkoch týchto zistení. Upozorňujú hlavne na to, že nie je možné zistiť, čo pacienti prežívali, pretože neprežili a nemôžu o tom podať výpoveď.
„Ako sa môže z nefunkčného mozgu počas umierania vytvoriť taký živý orgán, je z pohľadu neurovedy paradox,“ uviedol spoluautor štúdie doktor George Mashour z Michiganského centra pre vedomie.