21. máj. 2024 o 18:00
Miloš Audi, Koktejl

Vrah, ktorý má mať na svedomí smrť až 130 obetí: Objavil sa aj v zábavnej šou v televízii

placeholder
Vrah, ktorý má mať na svedomí smrť až 130 obetí.
Zdroj: Reprofoto/Youtube/InsideEdition

Na konci 60. a na začiatku 70. rokov vyčíňal v USA vrah menom Rodney Alcala, ktorý lákal ženy a deti do svojho domu, kde ich zmrzačil a znásilnil. Niekoľkokrát sa aj napriek tomu ale vyhol svojmu trestu.

Zaujímavosti
21. máj. 2024 o 18:00
Vrah, ktorý má mať na svedomí smrť až 130 obetí: Objavil sa aj v zábavnej šou v televízii

Na konci 60. a na začiatku 70. rokov vyčíňal v USA vrah menom Rodney Alcala, ktorý lákal ženy a deti do svojho domu, kde ich zmrzačil a znásilnil. Niekoľkokrát sa aj napriek tomu ale vyhol svojmu trestu.

Sériovému vrahovi, ktorý je spájaný s desiatkami vrážd, sa niekoľkokrát podarilo uniknúť trestu smrti, kým ho konečne odsúdili za jeho hrozné zločiny. Reč je o mužovi menom Rodney Alcala, ktorý je známy aj pod menom "The Dating Game Killer". Ako informoval portál Unilad, medzi jeho obete často patrili predovšetkým ženy a deti, ktoré pred smrťou zmrzačil a znásilnil.

Ťažké detstvo

Alcala sa narodil v roku 1943 ako Rodrigo Jacques Alcala-Buquor v americkom Texase. V detstve nemal veľa kamarátov a jeho psychický stav sa zhoršil po tom, čo otec opustil ich rodinu. To spôsobilo, že sa v puberte dvakrát pokúsil spáchať samovraždu. Nakoniec sa však rozhodol žiť ďalej a vo veku 17 rokov vstúpil do armády. Po štyroch rokoch bol ale prepustený po obvineniach zo sexuálneho zneužívania, z čoho sa nervovo zrútil.

Neskôr si Alcala vybral úplne iné povolanie. V roku 1968 získal titul umeleckého bakalára na New York University a dokonca sa zoznámil so známym režisérom Romanom Polańskim, a to pod pseudonymom John Berger. Vďaka tomu získal potrebnú kvalifikáciu a stal sa módnym fotografom.

Prvé zločiny

Zaujímavé však je, že počas tohto obdobia mal na svedomí niekoľko pokusov o zabitie a znásilnenie. Jednou z obetí bola aj žena menom Morgan Rowan, ktorú vrah nalákal do svojho domu, kde ju zamkol v spálni a napadol. Nakoniec však tento útok prežila a podarilo sa jej utiecť, keď jej kamarát rozbil okno v miestnosti. "Zložil si opasok a omotal si ho okolo ruky. Snažila som sa byť statočná a hovorila mu, že ma tu nemôže držať. On ma však začal udierať tak silno, ako len mohol," uviedla v rozhovore.

Vo fotografickom svete si Alcala rýchlo vybudoval reputáciu, ktorá mu pomohla osloviť stovky mladých mužov a žien, aby mu pózovali nahí. Táto taktika platila aj na jeho obete, ktoré lákal do svojho štúdia a škrtil ich, kým neomdleli. Keď ich nakoniec zabil, nastavil ich do explicitných póz a vytváral tak fotografie mŕtvych exponátov.

Odsúdenie a smrť

O niekoľko mesiacov neskôr bol Alcala prichytený pri znásilňovaní osemročného dievčaťa v tom istom byte. Keď ho napokon v roku 1974 postavili pred súd, rodičia obete odmietli vypovedať. Vďaka tomu sa vyhol obvineniu zo znásilnenia a odsúdili ho z menšieho trestného činu napadnutia.

Z väzenia sa dostal o tri roky neskôr, pričom jeho vyčíňanie sa ešte zhoršilo. Nakoniec ho však zadržali znova v roku 1979, tentoraz za vraždu 12-ročnej Robina Samsoe. Telo dievčaťa našli v kopcoch nad Los Angeles a vedľa nej ležal nôž. Desivé tiež je, že polícia našla v skrinke, ktorú si prenajal, stovky obrázkov mladých chlapcov a dievčat, ako aj množstvo predmetov, ktoré nazýval trofejami. Medzi vecami sa našli aj náušnice, ktoré zodpovedali popisu toho, čo mala Robin na sebe v deň, keď sa stratila.

Alcala bol nakoniec odsúdený za všetky zločiny, pričom dostal trest smrti. Vrah sa však odvolal, čo spôsobilo, že sa prípad ťahal niekoľko rokov. Na ďalšom pojednávaní Alcala znova dostal trest smrti, ktorý taktiež neprijal. Nakoniec ho však na tretí pokus dokázali odsúdiť, a to v piatich bodoch za vraždu prvého stupňa. Počas čakania na rozsudok smrti však vrah zomrel vo veku 77 rokov, pričom bol spájaný s približne 130 útokmi na ženy a deti.

Ako však Alcala dostal svoju prezývku "The Dating Game Killer"? V roku 1978, kedy mal na svedomí niekoľko vrážd a znásilnení, sa totiž objavil v zábavnom programe, v ktorom sa traja neznámi nápadníci snažili získať ženu hľadajúcu partnera. Desivé však je, že v tejto zoznamovacej šou dokázal zvíťaziť.