14. jún. 2024 o 04:00
Famous.cz, Koktejl

Mysleli ste si, že modré svetlo z telefónu zhoršuje spánok? Omyl! Skutočnou príčinou je...

placeholder
Modré svetlo z mobilného telefónu nenarušuje spánok tak, ako si vedci mysleli. (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Vedci preverili výskum.

Zaujímavosti
14. jún. 2024 o 04:00
Mysleli ste si, že modré svetlo z telefónu zhoršuje spánok? Omyl! Skutočnou príčinou je...

Vedci preverili výskum.

Austrálski vedci preverili výskum, ktorý sa zaoberal vplyvom modrého svetla z obrazoviek mobilných telefónov na kvalitu spánku človeka. Podľa autorov prehľadu neexistujú dôkazy o tom, že modré svetlo z obrazoviek spomaľuje spánok a narúša jeho kvalitu. Austrálski vedci si teda myslia, že smartfóny narúšajú spánok jednoducho preto, že ich na noc úplne neodložíme a že nás rozptyľuje to, čo na nich čítame.

Klinický psychológ a odborník na spánok Dr. Michael Gradisar z Flindersovej univerzity v Austrálii preskúmal jedenásť štúdií, ktoré skúmali súvislosť medzi svetlom smartfónov a spánkom, ale nezistil žiadnu súvislosť medzi príčinou a následkom.

„Neexistuje žiadny dôkaz z jedenástich štúdií prevedených po celom svete, že svetlo displeja a obrazovky sťažuje zaspávanie, ak na nás pôsobí pred spaním. Ak ustúpime a pozrieme sa na všetky faktory, ktoré môžu škodiť nášmu spánku, displeje a obrazovky sú preceňované,“ povedal doktor Gradisar pre The Times. Hlavný dôvod, prečo telefóny narúšajú spánok človeka, vidí v tom, že ich nevieme odložiť. „Pozeranie e-mailov tesne pred spaním je naozaj zlý nápad,“ povedal doktor Gradisar.