Helen Bailey (28) môže ďakovať módnej kozmetickej procedúre za záchranu života po tom, čo si na krku objavila hrčku, ktorá sa ukázala ako melanóm v 4. štádiu. Realitná maklérka z Alabamy, pred dvomi rokmi používala nástroj podobný malému valčeku na zmiernenie zápalu na tvári v rámci techniky nazývanej Gua Sha, keď si nástrojom prešla po hrčke na krku, čo ju znepokojilo, informuje Daily Mail.
Hrčka sa v krátkom čase niekoľkonásobne zväčšila. Žena v tom čase ešte netušila, že má v tele až 20 nádorov, ktoré vznikli z rakovinového znamienka na chrbte, ktoré jej pred rokmi odstránili. Teraz sa však rakovina vrátila a bola agresívnejší ako kedykoľvek predtým.
Američanke diagnostikovali štvrté štádium metastázujúceho melanómu, agresívnej formy rakoviny kože, pri ktorej majú pacienti len 22-percentnú šancu na prežitie. Po stanovení diagnózy na jar 2022 nasledovali mesiace liečby. Tá mladej žene takmer každý deň prinášala vysoké horúčky, nekontrolovateľné triašky, vyrážky, stratu chuti do jedla, chronické bolesti a vnútorné krvácanie. Helen počas tohto obdobia schudla 20 kg.
V Heleninom prípade sa rakovina rozšírila z kože do lymfatických uzlín, odkiaľ sa rozšírila do celého tela. Štvrté štádium diagnózy melanómu znamená, že rakovina sa z miesta svojho vzniku rozšírila aj do vzdialených častí tela, ako je mozog, pečeň alebo pľúca.
Lekári ju museli niekoľkokrát operovať, aby nádory odstránili, a liečili ju imunoterapiou - novovyvinutou liečbou, ktorá využíva bunky z tela pacienta na útok proti rakovine. Napriek pôvodne pochmúrnym prognózam sa Helen vo februári 2023 dozvedela, že lekári v jej tele nezistili žiadne známky rakoviny. Stále však chodí na pravidelné vyšetrenia každé tri mesiace. „Stále nemôžem uveriť, že som to celé zvládla,“ uviedla.
Helen teraz prostredníctvom svojho TikToku vyzýva mladých ľudí, aby nikdy neignorovali nové znamienka a aby pravidelne navštevovali dermatológa. Okrem zvyšovania povedomia o rakovine kože, vyzvala státisíce svojich fanúšikov, aby každý deň používali opaľovací krém a vyhýbali sa nadmernému slnku. „O rakovine kože som toho veľa nevedela... Mám pocit, že čím viac ľudí sa o nej dozvie, tým viac životov by sme mohli zachrániť,“ povedala.
ČO JE MELANÓM?
Melanóm je ochorenie buniek nazývaných melanocyty, ktoré dodávajú pokožke farbu. Keď sa DNA melanocytu poškodí, napríklad pri nadmernom vystavení sa slnku alebo pri úpale, môže zmutovať, rozvinúť sa do rakoviny a začať sa rýchlo množiť. Tridsať percent prípadov melanómu sa začína v znamienkach.
Podľa Clevelandskej kliniky je melanóm jedným z najčastejších nádorových ochorení u ľudí mladších ako 30 rokov a za posledné tri desaťročia sa jeho výskyt „dramaticky“ zvýšil. Podľa kliniky to môže byť spôsobené tým, že ozónová vrstva sa v dôsledku klimatických zmien v niektorých oblastiach stenčila a prepúšťa viac UV žiarenia, ktoré spôsobuje mutácie kože. Organizácia Melanoma Research Alliance uvádza, že len štvrtina ľudí s diagnózou melanómu v štádiu 4 prežije viac ako 5 rokov.