Táto ryba obsahuje mimoriadne silný jed. Pri chorvátskom ostrove Ceja v Medulinskom zálive bolo spozorovaných sedem rýb štvorzubca strieborného (Lagocephalus sceleratus) a jeden bol ulovený v hĺbke 19 metrov a prevezený do Rovinjského morského výskumného centra, oznámilo akvárium v Pule na svojej facebookovej stránke.
Táto ryba obsahuje mimoriadne silný jed tetrodotoxín, ktorý môže v dôsledku konzumácie spôsobiť vážne zdravotné problémy, alebo až smrť. Tetrodotoxín je najviac koncentrovaný v pohlavných žľazách a pečeni, ale je prítomný aj na koži. Dávka 1 až 2 mg sa považuje za smrteľnú, uvádzajú noviny Slobodna Dalmacija.
Primárnym biotopom štvorzubca sú tropické vody Indického a Tichého oceánu a v Stredozemnom mori sa prvýkrát objavila pred 18 rokmi, po migrácii cez Suezský prieplav. Vzhľadom na svoju dravosť a nedostatok prirodzených nepriateľov má táto ryba negatívny vplyv na biodiverzitu a predstavuje hrozbu pre rybolov.
Aj napriek charakteristickému vzhľadu, ju mnohí rybári v Stredozemnom mori nevedia rozpoznať, čo zvyšuje možnosť konzumácie a otravy.