24. feb. 2024 o 21:11
TASR, Koktejl

Druhý rok vojny na Ukrajine si pripomenuli aj v Budapešti: Rusi domov! skandoval dav

placeholder
Stovky demonštrantov sa v sobotu zhromaždili v Budapešti, aby si pochodom k sídlu ruského veľvyslanectva pripomenuli druhé výročie invázie na Ukrajinu.
Zdroj: TASR/AP

Nezabudli.

Zahraničné správy
24. feb. 2024 o 21:11
Druhý rok vojny na Ukrajine si pripomenuli aj v Budapešti: Rusi domov! skandoval dav

Nezabudli.

Stovky demonštrantov sa v sobotu zhromaždili v Budapešti, aby si pochodom k sídlu ruského veľvyslanectva pripomenuli druhé výročie invázie na Ukrajinu. Uviedol to server telex.hu, podľa ktorého demonštranti niesli transparent s nápisom „Rusi domov!“, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Medzi protestujúcich v Radničnom parku (Városháza park) prišli aj veľvyslanec USA David Pressman a starosta Budapešti Gergely Karácsony. Dav s niekoľko stoviek metrov dlhou ukrajinskou vlajkou sa z parku vydal k ruskej ambasáde na Andrássyho ceste, ktorej okolie uzatvorila polícia.

„Rusko zabíja deti“, „Zastavte Putina, zastavte vojnu!“, „Rusko zabíja Ukrajinu!“, „Podporte Ukrajinu, teraz zbrane!“, požadovali demonštranti najmä v angličtine. Väčšinu účastníkov protestného pochodu totiž tvorili občania Ukrajiny. Uprostred davu však bolo maďarské jadro, ktoré občas skandovalo „Putin je špinavý vrah“.