24. apr. 2024 o 10:34
TASR, Koktejl

Osudné rozhodnutie súdu? Lídra gangu pašerákov drog stíhali na slobode, teraz je na úteku

placeholder
Španielske úrady a polícia majú problém, šéf gangu je na úteku (ilustračné foto).
Zdroj: TASR/AP

O jeho vydanie žiada aj Holandsko.

Krimi
24. apr. 2024 o 10:34
Osudné rozhodnutie súdu? Lídra gangu pašerákov drog stíhali na slobode, teraz je na úteku

O jeho vydanie žiada aj Holandsko.

Španielske úrady v utorok oznámili, že šéf skupiny pašerákov drog známej ako Mocro Maffia Karim Bouyakhrichan je na úteku. TASR informuje podľa agentúry AFP a spravodajského portálu El Confidencial.

Bouyakhrichan bol zadržaný v januári tohto roka v meste Marbella v španielskej Andalúzii spolu s ďalšími piatimi členmi Mocro Maffia. Sú podozriví z nákupu 172 nehnuteľností v Španielsku v hodnote viac než 50 miliárd eur s cieľom očistiť zisky z pašovania drog. O jeho vydanie žiada aj Holandsko.

Bouyakhrichan bol umiestnený do väzby. Súd v Malage však v marci rozhodol o jeho stíhaní na slobode po zaplatení kaucie 50 000 eur, zabavení pasu a povinnosti hlásiť sa dvakrát za mesiac na súde. Zdroje z prostredia súdnictva v utorok oznámili, že miesto jeho pobytu nie je známe.

Holandsko žiada jeho vydanie za pašovanie drog. Súd v Malage však konanie v tomto prípade zastavil, kým sa neskončí súdny proces za pranie špinavých peňazí. Holandsko neskôr poskytlo viac informácií s cieľom podporiť žiadosť o vydanie Bouyakhrichana a španielsky súd ho predvolal, aby vypovedal. Keď sa nedostavil, súd naňho vydal zatykač.

Hovorca úradu verejného prokurátora v holandskom Haagu Vincent Veenman uviedol, že holandská strana nevie, prečo Bouyakhrichan nebol zadržaný. "V súčasnosti čakáme na rozhodnutie o žiadosti na jeho vydanie," povedal.

Skupina Mocro Maffia je považovaná za jedného z najväčších distribútorov kokaínu v Holandsku, napísala vo februári na svojej webovej stránke stanica ABC News. Mnohí jej členovia sú marockí občania.