- Donald Trump pohrozil úplným zničením iránskych elektrární, ropných vrtov a ostrova.
- Trump podmienil túto hrozbu rýchlou dohodou s Teheránom a otvorením Hormuzu.
- Trump tvrdí, že Spojené štáty rokujú s novým a rozumnejším iránskym režimom.
Americký prezident Donald Trump v pondelok pohrozil úplným zničením iránskych elektrární, ropných vrtov a ostrova Chárk, ak nedôjde k rýchlej dohode s Teheránom a k opätovnému otvoreniu Hormuzského prielivu. Napísal to na svojej sociálnej sieti Truth Social, informuje TASR.
„Spojené štáty americké vedú vážne rokovania s NOVÝM A ROZUMNEJŠÍM REŽIMOM s cieľom ukončiť naše vojenské operácie v Iráne,“ uviedol Trump. Podľa neho došlo k významnému pokroku v snahách ukončiť vojnu na Blízkom východe, ktorá sa začala 28. februára americko-izraelskými útokmi na Irán.
Zdôraznil však, že „ak z akéhokoľvek dôvodu nedôjde čoskoro k dohode – čo sa však pravdepodobne stane – a ak Hormuzský prieliv nebude okamžite ‚otvorený pre obchod’, ukončíme náš milý ‚pobyt’ v Iráne tým, že vyhodíme do vzduchu a úplne zničíme všetky ich elektrárne, ropné vrty a ostrov Chárk (a možno aj všetky odsoľovacie zariadenia!), ktoré sme zámerne ešte nezasiahli“.
Trumpovo vyjadrenie nasledovalo po tom, čo iránske ministerstvo zahraničných vecí spochybnilo jeho predchádzajúce tvrdenia o prebiehajúcich rokovaniach, pripomenula stanica Sky News.
Teherán: Návrhy Spojených štátov na urovnanie konfliktu sú nereálne
Návrhy Spojených štátov na urovnanie konfliktu sú nereálne, povedal v pondelok hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Esmáíl Bakájí. TASR o tom informuje na základe správy agentúry TASS.
„Materiály, ktoré nám boli predložené pod rôznymi názvami ako napríklad 15 bodový plán boli nereálne, nelogické a obsahovali prehnané požiadavky,“ cituje slová hovorcu tlačová služba iránskej vlády. Bakájí vyhlásil, že Teherán neverí, že Washington je ochotný rokovať, keďže USA už dvakrát - vlani v júni a tento rok vo februári - zaútočili na Irán uprostred rokovacieho procesu.
„V súčasnosti sa nachádzame v situácii, keď vojenská agresia Spojených štátov pokračuje s rastúcou intenzitou. Preto sa všetko naše úsilie zameriava na sebaobranu. Tieto vyhlásenia nepovažujeme za úprimné. Na vlastnej skúsenosti sme pocítili zradu diplomacie, ku ktorej došlo dvakrát počas necelého roka,“ uviedol Bakájí.
