23. máj. 2024 o 20:00
Dominika Vargová, Koktejl

Lekár upozorňuje na závažné ochorenie ďasien: Toto vám môže zachrániť život!

placeholder
Fibrilácia predsiení zahŕňa nepravidelný srdcový tep a môže zvýšiť riziko mozgovej príhody a dokonca aj srdcového zlyhania (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

V prípade potreby treba vyhľadať odbornú pomoc.

Zaujímavosti
23. máj. 2024 o 20:00
Lekár upozorňuje na závažné ochorenie ďasien: Toto vám môže zachrániť život!

V prípade potreby treba vyhľadať odbornú pomoc.

Liečba ochorenia ďasien môže odvrátiť nepravidelný srdcový tep, píše New Scientist. Porucha známa ako fibrilácia predsiení, zahŕňa nepravidelný srdcový tep a môže zvýšiť riziko mozgovej príhody a dokonca aj srdcového zlyhania. V pokročilých prípadoch ju možno liečiť prostredníctvom katétrovej ablácie, zákroku, pri ktorom sa veľmi opatrne odstráni poškodená oblasť srdca, ktorá prerušuje jeho elektrické obvody.

Šunsuke Mijauči z Hirošimskej univerzity v Japonsku a jeho kolegovia dokázali, že ochorenie ďasien môže byť rizikovým faktorom fibrilácie predsiení. Do tímu zaradili 288 ľudí, ktorí mali ochorenie ďasien a podstúpili abláciu na liečbu fibrilácie predsiení. 97 ľudí dostalo liečbu ochorenia ďasien až o tri mesiace neskôr. V období dvojročného sledovania sa u 24% účastníkov fibrilácia predsiení vyskytla znova. U tých, ktorých ochorenie ďasien bolo po ablácii liečené, bola pravdepodobnosť výskytu o 61% nižšia. Riziko opätovného výskytu fibrilácie predsiení bolo vyššie, ak bolo ochorenie ďasien závažnejšie.

„Ak je tkanivo ďasien zapálené alebo dokonca vredovité, baktérie a zápalové imunitné proteíny sa môžu dostať do krvného obehu, čo môže mať vplyv na srdce,“ hovorí Šunsuke Mijauči. „Výskumníci tiež merali hladiny zápalových proteínov v krvi účastníkov pred tým, ako podstúpili abláciu. Zistili, že tieto boli zvýšené u osôb so závažným ochorením ďasien. Vyššie hladiny protilátok proti baktériám súvisiacim s ochorením ďasien boli tiež spojené s častejším opakovaním fibrilácie predsiení,“ dodal Šunsuke Mijauči.

Tím odporúča ľuďom s fibriláciou predsiení, aby v prípade potreby vyhľadali liečbu ochorenie ďasien. Predchádzať jej možno čistením zubov fluoridovou pastou aspoň dvakrát denne, každodenným používaním zubnej nite alebo medzizubných kefiek a pravidelnou návštevou zubára.