15. máj. 2024 o 19:00
Famous.cz, Koktejl

Vedci odhalili zaručený kľúč k dlhému a zdravému životu: Doteraz si mysleli presný opak!

placeholder
Ubehnúť míľu pod štyri minúty je podľa vedcov zaručený kľúč k dlhému a zdravému životu (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Zvládnete to aj vy?

Zaujímavosti
15. máj. 2024 o 19:00
Vedci odhalili zaručený kľúč k dlhému a zdravému životu: Doteraz si mysleli presný opak!

Zvládnete to aj vy?

Šprint je zrejme zárukou dlhého života a zdravia. Ľudia, ktorí dokážu zabehnúť míľu (v prepočte 1,6 kilometra) za menej ako štyri minúty alebo kilometer (v prepočte 2,5 minúty), žijú v priemere o päť rokov dlhšie ako bežná populácia. Vyplýva to z výskumu vedcov z Austrálie a Kanady, ktorí sledovali 200 elitných bežcov a porovnávali ich zdravie a dĺžku života s bežnou populáciou.

"Ubehnúť míľu (1,6 km) za menej ako štyri minúty bol pred sedemdesiatimi rokmi mimoriadny výkon a odhalil, čoho je ľudské telo schopné. Odštartoval vlnu bežcov, ktorí sa rozhodli nasledovať Rogera Bannistera. Je pozoruhodné, že podobne ako Bannister, ktorý sa dožil osemdesiatich ôsmich rokov, sa väčšina bežcov dožila o päť rokov viac, ako je priemerný vek bežného človeka," povedal profesor Mark Haykowsky z University of Alberta.

Podľa neho a jeho spoluautorov však človek nemusí zabehnúť kilometer za 2,5 minúty, aby sa dožil dlhého a zdravého života, pretože každé telo má iné schopnosti a limity, ale na behanie alebo iné športy, ktoré vyčerpávajú silu, dýchanie a srdcovú frekvenciu, potrebuje celoživotné aeróbne preťaženie.

"V našej štúdii sme chceli zistiť, ako cvičenie dlhodobo ovplyvňuje elitných športovcov. Vieme, že elitní športovci majú väčšie srdce kvôli trvalému aeróbnemu cvičeniu, a panovalo presvedčenie, že to môže mať vplyv na ich zdravie a dlhovekosť, ale my sme zistili opak. Päť rokov života navyše v porovnaní s priemerom je veľmi významné, najmä keď sme zistili, že mnohí z týchto bežcov sa nielen tešili dlhému životu, ale boli aj zdraví. Nie každý musí byť schopný zabehnúť míľu pod štyri minúty, aby sa tešil dobrému zdraviu do vysokého veku, ale musí pravidelne cvičiť a aeróbne sa posúvať," vysvetlil profesor Andre La Gerche, svetoznámy športový kardiológ z laboratória HEART na Inštitúte lekárskeho výskumu svätého Vincenta v Austrálii.