23. máj. 2025 o 17:56
TASR, Koktejl

Irán a USA rokovali v Ríme o jadrovej dohode: Pokrok bol len čiastočný, k dohode ešte nevedie

placeholder
Rokovania mali priniesť nové dohody. (Ilustračné foto)
Zdroj: TASR/AP

Prekážky pretrvávajú.

Zahraničné správy
23. máj. 2025 o 17:56
Irán a USA rokovali v Ríme o jadrovej dohode: Pokrok bol len čiastočný, k dohode ešte nevedie

Prekážky pretrvávajú.

V Taliansku sa v piatok uskutočnilo piate kolo nepriamych rokovaní Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu. Podľa ománskeho ministra zahraničných vecí Badra al-Busajdího došlo k istému pokroku. Šéf diplomacie tiež vyjadril nádej, že sa v nadchádzajúcich dňoch podarí vyjasniť zvyšné otázky, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a Reuters.

Rokovania sa začali 13.30 h na ománskom veľvyslanectve v Ríme. Omán je sprostredkovateľom nepriamych rokovaní Teheránu a Washingtonu a jeho veľvyslanectvo už hostilo aj jednu z predchádzajúcich schôdzok. „Piate kolo rokovaní... sa dnes skončilo, došlo k istému pokroku, no nie je presvedčivý. Dúfame, že sa nám v nadchádzajúcich dňoch podarí objasniť zostávajúce otázky, aby sme mohli pokračovať v snahe dosiahnuť spoločný cieľ, ktorým je udržateľná a čestná dohoda,“ napísal al-Busajdí na platforme X.

Vedúci americkej delegácie, osobitný vyslanec Spojených štátov pre Blízky východ Steve Witkoff, opustil rokovania predčasne. Podľa hovorcu iránskeho ministerstva zahraničných vecí musel stihnúť let. Rozhovory bez Witkoffa pokračovali v „rozumnej a pokojnej atmosfére“, priblížil hovorca.

„Tieto rokovania sú príliš komplikované na to, aby sa dali vyriešiť na dvoch alebo troch stretnutiach,“ povedal po ich skončení iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí, ktorý vedie vyjednávací tím Iránu. „Dúfam, že v nasledujúcom jednom alebo dvoch kolách - najmä vzhľadom na lepšie pochopenie postoja Iránskej islamskej republiky - môžeme nájsť riešenia, ktoré umožnia posun v rokovaniach,“ vysvetlil minister. „Ešte sa nám to nepodarilo, no ani nás to neodradilo,“ zdôraznil Arákčí.

„Nebudem sa zaoberať podstatou rokovaní... ale zdá sa mi, že všetky strany ho považovali za konštruktívne stretnutie, ktoré však zatiaľ neviedlo k ukončeniu rokovaní,“ povedal taliansky vicepremiér a minister zahraničných vecí Antonio Tajani. "Iránskemu ministrovi zahraničných vecí som povedal, že pracujeme na dosiahnutí tejto dohody,“ ozrejmil. Irán podľa neho musí poskytnúť záruky, že sa v súčasnosti ani v budúcnosti nepokúsi o výrobu jadrovej zbrane.

Teherán a Washington vedú od 12. apríla nepriame rozhovory na najvyššej úrovni od roku 2018, keď americký prezident Donald Trump odstúpil od jadrovej dohody veľmocí s Iránom. Tá zmiernila sankcie na Irán výmenou za obmedzenie jeho nukleárnych aktivít. Teherán po odstúpení USA prestal dodržiavať dohodu a výrazne napredoval v jadrovom vývoji.

Západné mocnosti obviňujú Irán, že sa snaží získať jadrové zbrane. Teherán to dlhodobo popiera a tvrdí, že jeho jadrový program je určený výlučne na civilné účely. Americkí predstavitelia Trumpovej vlády trvajú na tom, že Irán nemôže pokračovať v obohacovaní uránu v rámci žiadnej možnej dohody.

Arákčí vo štvrtok povedal, že medzi rokujúcimi stranami sú naďalej zásadné rozdiely a varoval, že ak sa budú USA snažiť Iránu zabrániť v obohacovaní uránu, k dohode medzi nimi vôbec nedôjde. Zároveň vyjadril ochotu Iránu podrobiť sa ďalším kontrolám jadrových zariadení krajiny. „Ak by chcel Irán získať jadrové zbrane, už by tak urobil,“ dodal Arákčí.