20. apr. 2024 o 05:00
mob, TASR, Koktejl

Trapas Jany Kirschner v bratislavskej MHD, revízor jej poriadne naložil: Povedal mi, že som hanba slovenského národa!

placeholder
Slovenská speváčka Jana Kirschner.
Zdroj: Profimedia

Na toto nikdy nezabudne.

Domáce promi
20. apr. 2024 o 05:00
Trapas Jany Kirschner v bratislavskej MHD, revízor jej poriadne naložil: Povedal mi, že som hanba slovenského národa!

Na toto nikdy nezabudne.

Slovenská speváčka a skladateľka Jana Kirschner (45) žije už dlhé roky v Londýne s britským muzikantom Eddiem Stevensom a dvoma dcérkami Matildou a Yolanou. Na Slovensko ale nezabúda a do rodnej krajiny sa často vracia. Hoci patrí medzi najvýraznejšie postavy našej hudobnej scény, podľa vlastných slov si nikdy nežila na „vysokej nohe“.

„Keď prišiel môj muž do Bratislavy, ja som vtedy nechodila autobusmi, ale taxíkmi, tak mi povedal, že pokojne môžem chodiť s MHD. Tak ma tam zobral a hneď som dostala pokutu, pretože kým som prišla na to, ako si kúpiť lístok cez SMSku, tak už ma chytil revízor. Povedal mi, že som hanba slovenského národa a mám ísť príkladom. Vystúpil z autobusu a kričal na mňa. Najlepšie bolo, že ten môj muž sa ma snažil brániť a pán revízor mu ešte povedal, aby ma nebránil,“ prezradila so smiechom Kirschner v šou Trochu inak s Adelou.

Nový album

Oceňovaná speváčka a skladateľka Jana Kirschner predstavuje autobiograficky ladenú skladbu s názvom Struny. K novinke jedna z našich najlepších speváčok nakrútila klip, v ktorom si po prvý raz vyskúšala úlohu režisérky. Song Struny je prvou ochutnávkou nového štúdiového albumu Obyčajnosti, ktorý vyšiel 5. marca. TASR o tom informoval PR manažér Alexander Čerevka.

V novej pesničke sa Jana Kirschner vracia do detstva, k momentom, ktoré ju zmenili, aj k spomienkam na ľudí a miesta, ktoré v nej zanechali stopu. Okrem hip-hopového beatu v skladbe počuť folklór, ktorý je s detstvom speváčky úzko spätý.

„Struny sú o mojom sne. O tom, že nič vás nedokáže zastaviť, ak viete, kam chcete ísť. Aj keď zídete z cesty, dôležité je nestratiť stopu. Moje dospievanie nebolo ľahké pre nikoho z našej rodiny. Mama sa bála, čo zo mňa vyrastie, ale otec veril, že to zvládnem. Asi mal pravdu, alebo som mala len šťastie, no prežili sme. Aj oni, aj ja. Táto pesnička predznamenáva zvuk celého albumu. Prirodzený, akustický sound, žiadne veľké postprodukcie,“ približuje novú tvorbu speváčka.

Tému novej skladby reflektuje a ďalej rozvíja spomenutý klip, ktorý sa nakrúcal v jej rodnom Martine, najmä v Národnej knižnici. Autorka do tvorivého procesu zapojila celú rodinu, dcéry aj rodičov. V klipe sa vracia na miesta, kde vyrastala, vďaka papierovým maskám dostáva celý vizuál jemne surreálny nádych.

„Koncept klipu som mala od začiatku v hlave, ale bez pomoci mladých scénografov od Michala Lošonského by sme to nezvládli. Rovnako nám pri finálnej realizácii výrazne pomohli naši skvelí priatelia, režisér Juraj Johanides s kameramanom a fotografom Viktorom Cickom,“ doplnila speváčka a hudobníčka, ktorá žije v Londýne.