Pozostatky svätej Terézie z Ávily boli od roku 1914 po prvýkrát vystavené verejnosti. Mystička a rehoľníčka zomrela v roku 1582 a odborníci sú prekvapení výnimočne zachovaným stavom jej ostatkov. Tvár je podľa ľudí jasne rozpoznateľná a končatiny zostávajú neporušené, uvádza Daily Mail.
Exhumáciu vykonal postulátor Marco Chiesa v auguste 2024. Rakva bola otvorená v Bazilike v Alba de Tormes, kde sa zhromaždili davy veriacich. Vedci teraz skúmajú, ako je možné, že telo po stáročiach nepodľahlo bežnému rozkladu a plánujú analýzy v talianskych laboratóriách. Na výsledky si verejnosť počká dlhé mesiace.
K pozostatkom vedie prísny bezpečnostní systém – na otvorenie rakvy je potrebných 10 kľúčov, ktoré sú rozdelené medzi cirkevné a svetské autority vrátane vojvodu z Alby. Telo bolo premiestnené do zabezpečenej miestnosti, kde prebehlo röntgenovanie a dokumentácia. Lekári zároveň objavili na nohách svätej vápenaté výrastky, ktoré podľa nich naznačujú dlhodobé fyzické utrpenie. Svätá Terézia počas života trpela aj kŕčmi, závratmi a stratami vedomia, ktoré vo svojich spisoch pripisovala duchovnému spojeniu s Bohom.
Terézia z Ávily bola v roku 1622 kanonizovaná a v roku 1970 sa stala prvou ženou povýšenou na učiteľku cirkvi, čo je pocta udeľovaná zosnulým svätým za ich významný prínos. Je patrónkou rehoľníkov, sirôt, chorých i tých, ktorí čelia posmechu pre svoju vieru.