16. sep. 2024 o 20:00
emd, Koktejl

Týchto 6 príznakov súvisí so syndrómom vybuchujúcej hlavy: Určite ste to zažili aj vy!

placeholder
Problémy so spánkom sa môžu odraziť na vašom zdraví. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Zdravý spánok je nesmierne dôležitý pre náš každodenný život.

Zdravie
16. sep. 2024 o 20:00
Týchto 6 príznakov súvisí so syndrómom vybuchujúcej hlavy: Určite ste to zažili aj vy!

Zdravý spánok je nesmierne dôležitý pre náš každodenný život.

Už sa vám niekedy stalo, že vás pri zaspávaní prebudila hlasná rana v hlave? Možno ste zažili málo známu poruchu spánku. Má dramatické pomenovanie "syndróm vybuchujúcej hlavy". Tento syndróm, označovaný ako EHS, patrí podľa denníka The Sun do skupiny spánkových porúch známych ako parasomnie, ktoré zahŕňajú nezvyčajné a nepríjemné udalosti, ktoré narušujú náš spánok.

Patrí k nim tiež spánková paralýza - pocit, že sa nemôžete hýbať alebo hovoriť, keď sa prebúdzate alebo zaspávate - a hypnické zášklby. Sú to náhle, mimovoľné svalové kontrakcie, ktoré sa objavia počas zaspávania. Podľa doktora Dana Denisa, lektora psychológie na Univerzite v Yorku, lekári poznajú EHS minimálne od roku 1876. Napriek tomu sa o tomto syndróme vie málo a len málo štúdií sa snažilo preskúmať jeho príčiny.

Koľko ľudí sa prudko prebudí na imaginárne zvukvy výbuchov, nie je úplne jasné, napísal Denis. V štúdii uverejnenej v roku 2017 sa zistilo, že 11 % inak zdravých dospelých zažilo EHS, zatiaľ čo v inej štúdii vysokoškolských študentov uverejnenej dva roky predtým sa zistilo, že 17 % účastníkov zažilo počas svojho života viacero takýchto epizód.

"V mojej vlastnej, novšej štúdii, opäť na vysokoškolských študentoch, sme s kolegami zistili, že tretina našej vzorky zažila počas svojho života aspoň jednu epizódu EHS, pričom približne 6 percent zažívalo aspoň jednu epizódu mesačne," povedal doktor Denis. Jeho štúdia tiež naznačuje, že ľudia, ktorí zažívajú epizódy EHS, môžu mať aj iné parasomnie.

"Je tiež možné, že zlá kvalita spánku vo všeobecnosti, možno zhoršená faktormi, ako je stres a úzkosť, je rizikovým faktorom pre nezvyčajné zážitky počas spánku," dodal vo svojej štúdii z roku 2018.

Zaujíma vás, či váš vlastný spánok narušil tento zvláštny syndróm? Tu je 6 jeho príznakov, ktoré by ste mali poznať:

1. Hlasný hluk

Ako už bolo spomenuté, poznávacím znamením EHS je, že vás v hlave prebudí hlasný zvuk. Podľa doktora Denisa, k epizódam zvyčajne dochádza počas prechodu z bdelosti do spánku. "Zvuky, ktoré počujeme počas EHS, sú rôzne a zahŕňajú vnímanie výstrelov zo zbraní, búchanie dverí alebo nespisovný krik. Dôležité je, že zvuky, ktoré počujeme, sú vždy krátke (niekoľko sekúnd alebo menej), veľmi hlasné a bez zjavného vonkajšieho zdroja v prostredí," vysvetlil odborník.

2. Pocit, že vám vybuchuje hlava

Ďalším kľúčovým znakom toho, že sa u vás môže mať EHS, prezrádza už samotný názov - "pocit výbuchu v hlave". Podľa Clevelandskej kliniky počas epizódy EHS v skutočnosti nepociťujete fyzickú bolesť. "Aj keď epizódy nie sú zvyčajne spojené s fyzickou bolesťou, v niektorých prípadoch môžu vyústiť do klinicky významnej úrovne stresu alebo poruchy," poznamenal lekár. Fyzickú bolesť podľa neho uvádza len 9 % osôb, ktoré zažívajú EHS, zatiaľ čo 7 % uvádza, že u nich bolesti hlavy pretrvávajú aj potom.

3. Halucinácie

Počuť nezvyčajné zvuky nie je jediným príznakom EHS. Niektorí ľudia zažívajú sprievodné krátke vizuálne halucinácie, ako sú napríklad jasné záblesky. "Približne tretina vzorky uviedla vizuálne javy, ako sú napríklad blikajúce svetlá," napísal vo svojom výskume.

4. Intenzívne teplo

Niektorí ľudia trpiaci EHS sú počas epizódy zasiahnutí aj fyzickými pocitmi. "Iní hlásili aj pocity intenzívneho tepla alebo pocit elektrického náboja prúdiaceho hornou časťou tela," prezradil odborník.

5. Zvýšená srdcová frekvencia

Ak vás pri prebudení vystraší hlasný zvuk, je prirodzené, že vaše telo naň primerane zareaguje. Osemdesiattri percent účastníkov štúdie z roku 2018, ktorá stanovila klinické príznaky tohto stavu, uviedlo, že po takejto epizóde im zostala zvýšená srdcová frekvencia. Podľa Clevelandskej kliniky sa ľudia môžu často zobudiť aj spotení a s ťažkosťami s dýchaním.

6. Svalové zášklby a kŕče

Podľa Clevelandskej kliniky je počas epizódy EHS častý aj výskyt náhlych svalových zášklbov. V štúdii uverejnenej v roku 2018 sa zistilo, že 68 % pacientov malo svalové zášklby a kŕče.

"Napriek svojmu provokatívnemu názvu je EHS neškodný. Povzbudzujúce je, že už len samotné poznanie, že EHS je bežný a neškodný stav, môže pomôcť. V prípadovej štúdii pacientov bolo uvedené, že uistenie a poučenie o skúsenostiach zastavilo epizódy. To však neznamená, že EHS nemôže byť desivým zážitkom," poznamenal doktor Denis.