19. jún. 2024 o 06:00
vmr, žani, Koktejl

Čaputovej exmanžel Ivan prehovoril o chorobe ich dcéry Emmy: Neistota a strach!

placeholder
Ivan Čaputa a Zuzana Čaputová.
Zdroj: Facebook/ic, TASR/Martin Bauman

Prežívali veľmi ťažké chvíle.

Slovensko
19. jún. 2024 o 06:00
Čaputovej exmanžel Ivan prehovoril o chorobe ich dcéry Emmy: Neistota a strach!

Prežívali veľmi ťažké chvíle.

Zuzana Čaputová stála v čele štátu od roku 2019 do uplynulej soboty. Bola prvou ženou v úrade prezidenta Slovenskej republiky a vo veku 45 rokov aj najmladšou osobou, ktorá zastávala na Slovensku tento úrad. Doteraz však nikto netušil, aké ťažké chvíle Čaputová prežívala len týždeň pred svojou inauguráciou. V knihe rozhovorov Nestratiť sa sama sebe, si zaspomínala na obrovský strach, ktorý mala o jednu z dcér. Pre denník Nový Čas sa vyjadril aj Čaputovej exmanžel Ivan.

Emmu často trápili migrény a tak ju zobrala k neurologičke, kde mierila aj s Leou, ktorá zasa zle doskočila na telesnej výchove v škole. Pravidelné bolesti hlavy mladšieho z dievčat mali hrozivý dôvod. "Staršia dcéra bola v poriadku. Mladšej dcére však našli nádor na mozgu," šokovala Čaputová. "Bola to veľká emocionálna strela do najslabšieho miesta, ktoré mám, a tým sú moje deti. Alebo presnejšie do najsilnejšieho miesta," vyznala sa.

Vydesená nebola len ona, ale aj dcéra. O nádore jej nepovedala hneď priamo, ale snažila sa to optimisticky zaobaliť a hovorila jej o ďalších vyšetreniach. "Spomínam si, že pre tú šialenú vnútornú bolesť a strach, ktoré som nemohla vyjadriť, som si hlboko vrývala nechty do rúk, aby som ju cítila. Nemohla som tú bolesť naplno prežiť," dodala otvorene Čaputová. Po odhalení diagnózy sa "zosypala". Ocitla sa pred najťažšou životnou dilemou. Najskôr váhala, no napokon nabrala silu a stala sa prezidentkou.

Reakcia Čaputovej ex a otca Emmy

Náročnú situáciu ťažko niesol aj otec Emmy Ivan, s ktorým sa exprezidentka rozviedla v roku 2018, no naďalej majú dobré vzťahy. „Bolo to ťažké obdobie pre nás všetkých, ale veril som, že to bude v poriadku. Postupné vyšetrenia potvrdili, že by ten nález nemal byť nebezpečný. Ale neistota na začiatku a obava boli ťažké pre všetkých, najmä pre Emmku,“ vyjadril sa pre Nový Čas.

Samotná Emma diagnózu prijala statočne a aj keď sa bála, bojovala zo všetkých síl. „Aj keď som sa bála o svoje zdravie, snažila som sa čo najrýchlejšie vrátiť do bežného života, pokračovať v štúdiu na strednej škole a prijať maminu novú prácu. Našťastie sa nádor ukázal nie nebezpečný,“ cituje jej slová Nový Čas.