08. júl. 2024 o 17:00
Miloš Audi, Koktejl

Neviete nájsť toho pravého? Vedci tvrdia, že to nie je náhoda: Môže za to TOTO!

placeholder
Neviete nájsť toho pravého? (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Jav spôsobuje množstvo problémov.

Zaujímavosti
08. júl. 2024 o 17:00
Neviete nájsť toho pravého? Vedci tvrdia, že to nie je náhoda: Môže za to TOTO!

Jav spôsobuje množstvo problémov.

Vedci nedávno objavili nový fenomén, ktorý podľa nich ľuďom sťažuje hľadanie toho pravého. Zistilo sa totiž, že zmätok na sociálnych sieťach spôsobuje, že mnohí používatelia kladú vysoké nároky na svojho potenciálneho partnera a často hľadajú náhradu. Ako informoval portál Daily Mail, tento jav sa najviac objavuje u konkrétnej vekovej skupiny.

Nerealistické hľadanie partnerov

Zaujímavú štúdiu vytvoril tím vedcov z Indie, pričom sa objavila aj na tohtoročnej výročnej konferencii o experimentálnej biológii v Prahe. Vo výskume položili účastníkom množstvo otázok, pýtali sa napríklad na kritériá pre partnerov, hľadanie nových známostí aj počas pretrvávajúceho vzťahu či hľadanie takzvanej lepšej možnosti.

Výskumníci zistili, že hlavne mladí ľudia sú často zmätení, pričom tento fenomén zapríčinili zoznamovacie aplikácie a sociálne siete. Tieto stránky podľa vedcov zvyšujú pokušenie a túžbu po novom partnerovi, čo znižuje pravdepodobnosť udržania si dlhodobého vzťahu.

Problémom sú hlavne zoznamovacie aplikácie.
Problémom sú hlavne zoznamovacie aplikácie.
Zdroj: iStock

Problému čelia hlavne mladí ľudia

Problémom však je, že tomuto tlaku sú vystavení aj ľudia, ktorí už sú vo vzťahu. Mnohí si totiž sťahujú zoznamovacie aplikácie len preto, aby videli ďalšie možnosti, čo výrazne podporuje impulzívne správanie. Kvôli tomu môže dochádzať k poklesu osobných interakcií. "Výber ľudského partnera je komplikovaný proces, ktorý je ovplyvnený viacerými faktormi vrátane vzhľadu, osobnosti a finančnej situácie," povedal vedec Chayan Munshi.

Okrem toho mal tento fenomén podnietiť aj nárast prístupu k sexuálne stimulujúcemu alebo atraktívnemu obsahu, ktorý skreslil to, čo ľudia očakávajú od potenciálneho partnera. Najviac sú javu vystavovaní ľudia vo veku od 18 do 30 rokov, pričom podľa výsledkov si majú ceniť potešenie viac ako dlhodobú stabilitu.

Čelia mu najmä mladí ľudia.
Čelia mu najmä mladí ľudia.
Zdroj: iStock

Hlavným faktorom je aj umelá inteligencia

S pokrokom umelej inteligencie a filtrov ľudia nemajú vyššie nároky len na ostatných, ale aj na seba. Menia svoje fotografie tak, aby vyzerali lepšie. Jedna žena povedala, že narazila na profil s vylepšenou fotkou. "Cítila som sa divne, tak som mu napísala, že či ide o umelú inteligenciu. On mi odpovedal, že ako som na to prišla, čo bolo znervózňujúce. Bála som sa aj o iné ženy, ktoré možno nie sú také mediálne gramotné a schopné si to všimnúť," uviedla v rozhovore.

Vlastný názor na tento fenomén majú aj vedci. "Táto expozícia vytvára skreslené vnímanie reality, čo v konečnom dôsledku vytvára ďalší zmätok, pokiaľ ide o výber potenciálnych partnerov," dodal Munshi.

Zistenia naznačujú, že toto potešenie sa vo viacerých prípadoch stalo dôležitejším ako dlhodobá stabilita, čo môže ovplyvniť duševné zdravie mladých ľudí. "Je alarmujúce, že impulzívnosť môže viesť k nestabilite v udržiavaní medziľudských vzťahov, čo v skutočnosti ovplyvňuje normálne sociálne správanie ľudí. Z dlhodobého hľadiska to môže nakoniec zmeniť aj evolučné stratégie párenia," poznamenali autori štúdie s tým, že je potrebné vykonať ďalšie výskumy na pochopenie problematiky.