Tým, čo ich líši od iných detí, je ich neobyčajná genetická výbava. Matka dvojičiek Sandra Stodola prezradila, že jej dcéry dvojičky sú v skutočnosti nevlastné sestry s dvomi biologickými matkami, jedným biologickým otcom a s rovnakou rodnou mamou. Ako je to možné? Po nekonečných snahách otehotnieť, sa jej to konečne podarilo, za pomoci použitia darcovského vajíčka a zároveň aj svojho vlastného.
Sandra sa takmer štyri roky pokúšala otehotnieť. Eleanor Ann a Evelyn Louise, ktoré majú teraz štyri mesiace, sa narodili po tom, čo pár minul zhruba 24 500 eur na päť kôl umelého oplodnenia!
Prvorodička z Rochesteru v New Yorku hovorí, že prvé pokusy o oplodnenie boli s jej vlastnými vajíčkami, ktoré, ako sa neskôr ukázalo, boli veľmi slabej kvality. Tri pokusy boli hradené poisťovňou, ale neboli úspešné. Sandra a jej manžel Jack boli zničení, no vzdávať to nechceli. „Po každom nevydarenom raze som chcela prestať, psychicky to bolo veľmi ťažké. Vždy som cítila obrovskú stratu,” spomína na ťažké časy 34-ročná matka.
Ako píše denník Mirror, Sandra si prechádzala po každom neúspešnom pokuse všetkými fázami smútku. „Vždy som hovorila, že už nemôžem prejsť bolesťou z neúspešného kola, ale vedela som, že nikdy nemať dieťa je horšie a čoskoro by som to chcela skúsiť opäť." Ich piaty pokus preto brala skutočne ako posledný. S manželom Jackom sa rozhodli použiť jej vlastné vajíčka a aj mrazené darcovské vajíčka.
Po toľkých nepodarených rokoch snahy Sandra ani neuvažovala nad možnosťou, že by sa jej vlastné vajíčko uchytilo. „Dúfali sme, že sa aspoň jedno vajíčko prilepí," uviedla. Manželia boli ohromení, keď o 9 dní neskôr zistili, že Sandra je konečne tehotná. No čoskoro mal prísť ešte väčší šok!
„V 6. týždni sme zistili, že ide o dvojčatá, a keďže sme si boli vedomí toho, že sme použili jedno z mojich vajíčok a jedno darcovské vajíčko, vedeli sme, že budú jedinečné. Sú to dvojčatá a nevlastné sestry s rôznymi biologickými matkami a rovnakým otcom,” vysvetľuje okolnosti nadšená matka. Príbeh dvojičiek ohromil aj lekárov a zdravotné sestry.
Mladá matka sa vo vysvetľovaní ich situácie ľuďom priam vyžíva. „Milujem sledovať ich tvár, keď hovorím, že sú to vlastne nevlastné sestry s dvoma odlišnými materskými génmi.” Zároveň priznáva aj strach, ktorým si neustále počas tehotenstva aj po ňom prechádzala. „Bála som sa byť šťastná z toho, že som tehotná, pretože to ešte neznamenalo, že budem mať dieťa. Nedokázala som uveriť, že sa nám to konečne podarilo,” priznáva.
Ona aj manžel Jack vedia, ktorá dcéra je biologicky jej a nie je to niečo, čo by pred svojimi dievčatami chceli zatajiť. „Už len pri pohľade na ňu viem, ktorá dcéra zdieľa moje gény. Mám veľmi silné gény a je to fyzicky zrejmé, ale nedávame to najavo ľuďom mimo našej rodiny,” uviedla Sandra. K dievčatkám chcú byť otvorení, hodlajú im povedať pravdu. Nechcú, aby to bol vážny rozhovor v určitom veku, jednoducho im o tom budú rozprávať, a keď budú mať 18 môžu hľadať ich “druhú” matku.
Momentálne si pár zvyká na život vo štvorici. „Stále som v stave neskutočného šoku, že tieto krásne dievčatá sú moje. Už teraz sa tak veľmi milujú! Vždy, keď sa navzájom vidia, žiaria im oči. Často si spolu bľabotajú,” hovorí nadšená mama.
Sandra sa rada delí o svoje skúsenosti v nádeji, že to pomôže viacerým ženám otvorene hovoriť o problémoch s plodnosťou. „Rada sa podelím o svoje skúsenosti. Mojím cieľom je, aby bola neplodnosť normálna, aby sa o nej hovorilo ako o ktorejkoľvek inej časti materstva,” dodala. Ženy s týmito problémami vyzýva, aby neskrývali svoje emócie a aby sa nevzdávali.
