Takmer týždeň po vstupe Chorvátska do eurozóny prieskum, ktorý uskutočnila Európska komisia (EK), naznačil, že prechod Chorvátska z národnej meny na euro vo svojej počiatočnej fáze dobre napredoval. Komisia tvrdí, že chorvátsky maloobchodný sektor sa dobre vyrovnal s procesom prechodu na euro a paralelným zaobchádzaním s dvoma menami. Neboli hlásené žiadne závažné problémy týkajúce sa dlhých radov v obchodoch alebo ťažkostí pri pokladniach.
Niečo iné ukazujú niektorí Chorváti, ktorí sa hneď v prvý týždeň nového roka potýkali s problémami v službách. Kým niekde pre počiatočné komplikácie s vydávaním zaviedli kávu za jednotnú cenu do 15. januára, inde ceny zvýšili alebo zaokrúhlili o pár centov nahor.
Ceny za milovanú kávu, ktorú si najradšej vychutnávajú pri vode, ukázali v skupine na sociálnej sieti viacerí obyvatelia Splitu. Na fotku muža, ktorý zaplatil za dve espressá s mliekom 3,60 eur a povedal, že niekde veru nezlacneli, reagoval ďalší občan. "Áno, niečo diabolské," okomentoval svoju fotku samotného espressa za 1,30 eur obyvateľ Splitu Paško. Chorvátski kávičkári sú zvyknutí na svoju obľúbenú dávku kofeínu za lacnú cenu. Príchod eura však v mnohých podnikoch spôsobil viditeľné zdražovanie.
Prechod na euro sa uskutočnil 1. januára 2023. Veľká časť hotovostných platieb v obchodoch (51 %) sa vo štvrtok 5. januára uskutočnila už len v eurách. Väčšina transakcií (93 %) viedla k tomu, že spotrebitelia dostali hotovosť len v eurách. Európska komisia uviedla, že podľa prvých prieskumov 35 % opýtaných chorvátskych občanov uviedlo, že pri sebe nosia už len eurobankovky a 36 % respondentov uviedlo, že nosia len euromince.