17. nov. 2022 o 16:00
mob, TASR, Koktejl

8 najväčších ponížení Putina na Ukrajine: Toto bola posledná kvapka!

placeholder
Ruský prezident Vladimir Putin.
Zdroj: TASR

Ruský prezident sa na Ukrajine niekoľkokrát prerátal.

Zahraničné správy
17. nov. 2022 o 16:00
8 najväčších ponížení Putina na Ukrajine: Toto bola posledná kvapka!

Ruský prezident sa na Ukrajine niekoľkokrát prerátal.

Keď 24. februára poslal šéf Kremľa svoju armádu na Ukrajinu, prvých 48 hodín to vyzeralo, že Rusko susedný štát rýchlo dobije. Odpor Ukrajincov však prekvapil nielen ruských okupantov, ale aj celý svet a časom pripravili pre druhú najlepšiu armádu sveta jeden debakel za druhým.

Britský denník The Sun zostavil rebríček ôsmych najväčších Putinových ponížení na Ukrajine.

Posledným ponížením Putinových jednotiek bol ústup z Chersonu iba mesiac po tom, ako ho Moskva vyhlásila za ruské administratívne centrum regiónu. Išlo o najväčší zo štyroch regiónov, ktoré v septembri nelegálne anektoval ruský diktátor. Rusko vtedy tvrdilo, že nové územia zostanú „navždy“ ruskými.

Mesto na juhu je strategicky dôležité, pretože poskytuje vstupnú bránu na Krym. Minister obrany Sergej Šojgu nariadil svojim jednotkám, aby opustili mesto, prešli cez rieku Dneper a zaujali obranné línie. Ide tak o jeden z najvýznamnejších ruských ústupov od začiatku vojny a potenciálny bod obratu v konflikte.

Deň po Putinových narodeninách prišla správa, že na Krymskom moste, ktorý spája Rusko s anektovaným Krymom, došlo k masívnemu výbuchu. Ten spôsobila bomba v nákladnom vozidle a poškodila časť cesty, ktorá sa zrútila do mora.

Kerčský most je pre Rusko symbolický i dôležitý pri zásobovaní jeho síl na polostrove Krym a ďalších okupovaných častiach južnej Ukrajiny. Jeho cestnú časť otváral sám Putin v roku 2018, železničný most otvorili o dva roky neskôr.

Na začiatku invázie sa preslávili obrancovia Hadieho ostrova, keď pýchu ruského námorníctva poslali do prd**e. Raketový krížnik prvej triedy Moskva bol však neskôr potopený prívalom ukrajinských rakiet Neptún vyslaných z pobrežia. Slávny krížnik tak skončil v apríli na dne mora a predpokladá sa, že pri tom prišlo o život 40 námorníkov a asi 200 bolo zranených.

Stiahnutie sa z Chersonu nebolo prvým ponížením pre ruskú armádu. Tá sa v dôsledku ukrajinského postupu musela stiahnuť z viacerých strategicky významných miest vrátane mesta Lyman v Doneckej oblasti. To spôsobilo pre Kremeľ obrovské rozpaky, keďže iba niekoľko hodín predtým región vyhlásil za ruské územie.

V prvých dňoch invázie sa na hlavné mesto Ukrajiny valil nebezpečný ruský konvoj, ktorý však v dôsledku porúch a nedostatočného zásobovania zastavil pred Kyjevom a bol tam dva týždne. Takmer 65-kilometrový rad vozidiel bol však zničený ukrajinským delostrelectvom.

Rovnako dopadla aj kolóna čečenských špeciálnych síl s 56 tankami neďaleko Kyjeva, ktorá bola zničená v prvých dňoch vojny. Podľa denníka Kyiv Independent pri útoku zahynul najvyšší čečenský generál Magomed Tušajev, ktorý viedol 141 motorizovaný pluk čečenskej národnej gardy.

Jedným z najväčších prekvapení vojenského konfliktu je, že Rusko nedokázalo dosiahnuť vzdušnú prevahu nad Ukrajinou. Zmes nevycvičených pilotov, slabý komunikačný kanál a spravodajstvo a smrteľné západné rakety zem-vzduch zmietli ruské plány. V marci obleteli svet zábery ukazujúce horiace vraky a vydesené tváre pilotov, keď ich zadržali vojaci po tom, čo sa katapultovali. Podľa Kyiv Independent stratilo Rusko na Ukrajine celkovo 226 bojových lietadiel a 234 vojenských vrtuľníkov.

Okrem enormného množstva techniky prišla ruská armáda aj o množstvo generálov a dôstojníkov. V septembri ukrajinské sily zajali najvyššieho ruského generála a na záberoch je vidno spútaného generálplukovníka Andreia Sychevoia na kolenách. Vojenského šéfa s kamennou tvárou údajne chytili do pasce počas protiofenzívnej operácie v Charkovskej oblasti.