Útoky sršňov sú v Chorvátsku čoraz častejšie. Bodnutie je bolestivé a pre niektorých ľudí môže byť smrteľné, upozorňuje web Dnevnik. Miestne pohotovosti riešia bodnutia už každý deň.
Jedno uštipnutie do prsta sa pre domáceho obyvateľa Igora takmer skončilo zle. Išiel do kôlne po rebrík a napadol ho roj sršňov. „Veľmi rýchlo, po minúte či dvoch, som mal pocit, že nemám vzduch a akoby ma niekto udrel do kolien. Jednoducho som spadol na zem,“ povedal Igor Lovrentjev z dedinky Stubičke Toplice. Skončil na JIS-ke.
„Ďalšie, čo si pamätám, je veľká bolesť, keď mi na jednotke intenzívnej starostlivosti zaviedli katéter. V ten deň som údajne zomrel, prestalo mi biť srdce. Spomienkou na to je moja košeľa, ktorú mi rozrezali,“ povedal Igor. Až do bodnutia nevedel, že je alergický. Teraz musí mať vždy pri sebe špeciálne ampulky. „Už bez nich nevychádzam von,“ dodal pre chorvátsky portál.
Na záhrebskej pohotovosti hovoria, že im denne volajú ľudia kvôli bodnutiu sršňom. Je normálne, že po vpichu sa objaví začervenanie. No najhoršie je to u ľudí, ktorí sú alergickí. „Smrť nastáva najčastejšie v dôsledku udusenia sa s náhlym pocitom slabosti a malátnosti. Až do straty vedomia môže byť pokožka často úplne červená alebo sa na nej môžu objaviť pľuzgiere, akoby nás popŕhlila žihľava, čo naznačuje nedostatok vzduchu a dusenie,“ povedal Darko Sinjeri, špecialista na urgentnú medicínu.
Hasiči v postihnutých oblastiach neustále odstraňujú sršnie hniezda. Do terénu nevyrážajú bez špeciálneho vybavenia. Hovoria, že počet zásahov sa neustále zvyšuje. „Žiadne hniezdo nie je rovnaké. Máte ho od 30 cm až po meter a pol,“ povedal Saša Vuković, zástupca veliteľa hasičov.
Chorvátski zdravotníci vydali odporúčania, ako zamedziť stretu so sršňom:
- Nenoste svetlé oblečenie,
- Vyhýbajte sa silným parfumom,
- Ak na vás zaútočí, zachovajte pokoj a pokúste sa ho odstrániť pomocou vreckovky.