Október je oficiálne mesiacom zvyšovania povedomia o kybernetickej bezpečnosti, a hoci to možno neznie ako veľká zábava, je to pripomienka toho, aké ľahké je prepadnúť podvodníkom, píše Mirror.
Napriek tomu, že všetci vieme, že používať samotné slovo „heslo“ za svoje heslo je skutočne zlý nápad, najnovší výskum odborníkov na kybernetickú bezpečnosť zo spoločnosti Redcentric odhalil veľmi znepokojujúce údaje o tom, koľko z nás si svoje účty nechráni správne.
„Skutočnosť, že toľko ľudí opakovane používa rovnaké heslo na viacerých účtoch/službách, je skutočne znepokojujúca,“ vysvetlil Tom Holloway, vedúci oddelenia kybernetickej bezpečnosti v spoločnosti Redcentric.
„Obávame sa, že v prípade zneužitia údajov, by sa tieto údaje mohli pomerne ľahko použiť na prístup k širokej škále služieb chránených heslom. Chcel by som vyzvať ľudí, aby si skontrolovali všetky svoje heslá a zvážili, nakoľko sú uhádnuteľné. Ich zmena a inštalácia správcu hesiel zaberie len niekoľko minút, ale z dlhodobého hľadiska vám môže ušetriť obrovské množstvo peňazí, stresu a času,“ zdôraznil.
S užitočnými radami prišiel aj etický hacker z NEBRC Joe Cockcroft, ktorý je vyškolený o práci kybernetických podvodníkov. „Používanie identifikovateľných informácií, ako je obľúbený futbalový tím, mená členov rodiny alebo mesto, v ktorom žijete, môže uľahčiť odhalenie hesla. Tieto heslá sú síce ľahko zapamätateľné, ale podvodníci ich môžu zakrátko vypátrať po pohľade na vaše profily na sociálnych sieťach,“ vyhlásil.
ZOZNAM NAJČASTEJŠÍCH HESIEL
heslo (password) - prelomené za menej ako 1 sekundu
123456 - prelomené za menej ako 1 sekundu
123456789 - prelomené za menej ako 1 sekundu
qwerty - prelomené za menej ako 1 sekundu
hosť (guest) - prelomené za 10 sekúnd
Ak sa obávate o svoje heslá, tu je niekoľko rád od Joea Cockcrofta, ako zostať v bezpečí:
Uistite sa, že heslá sú dostatočne zložité a nedajú sa uhádnuť. Dĺžka hesla tiež zohráva veľkú úlohu v tom, ako ľahko je možné ho kompromitovať. Krátke heslo so zmesou číslic, symbolov a písmen sa bude kompromitovať ľahšie ako dlhé heslo, ktoré obsahuje len písmená a medzery.
Nepoužívajte opakovane heslá pre viacero účtov
Používanie rovnakého hesla na viacerých miestach ohrozuje bezpečnosť viacerých účtov a treba sa im vyhnúť. Týka sa to aj hesiel, ktoré sú si do veľkej miery podobné, prípadne na ktorých ste zmenili iba koncové číslo alebo symbol.
Používajte viacfaktorové overovanie
Viacfaktorová autentifikácia (MFA) vyžaduje okrem bežnej kombinácie používateľského mena a hesla aj ďalší faktor na získanie prístupu k účtu. Zvyčajne má podobu kódu, ktorý sa doručí do mobilného zariadenia prostredníctvom aplikácie alebo textovej správy.
Pravidelne kontrolujte, či vaše účty nie sú ohrozené
Je dôležité, aby ste boli informovaní o všetkých únikoch údajov, ktoré súvisia s vašimi prepojenými účtami. To vás upozorní nielen na to, že si musíte zmeniť heslo, ale aj na to, aké ďalšie informácie môžu byť dostupné pre hackerov. Have I Been Pwned je bezplatný nástroj, ktorý vám po zadaní vašej e-mailovej adresy alebo telefónneho čísla pomôže identifikovať prípadné narušenia údajov, ktorých ste mohli byť obeťou.