08. okt. 2023 o 08:10
TASR, emd, Koktejl

Smrtiace zemetrasenie v Afganistane udrelo plnou silou: Počet obetí stúpol na 1000!

placeholder
Ničivé zemetrasenie v Afganistane si vyžiadalo už tisícku obetí.
Zdroj: Twitter/@AkMehsood

Číslo ešte nie je konečné.

Zahraničie
08. okt. 2023 o 08:10
Smrtiace zemetrasenie v Afganistane udrelo plnou silou: Počet obetí stúpol na 1000!

Číslo ešte nie je konečné.

AKTUALIZÁCIA O 8:33 hod.

Počet obetí sobotňajšej série zemetrasení v západnom Afganistane stúpol na "viac než 1000", oznámil hovorca afganskej vlády. Po hlavnom zemetrasení s magnitúdou 6,3 nasledovalo viacero silných dotrasov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP. "Nanešťastie, počet obetí je veľmi vysoký..., strát na životoch je viac než 1000," uviedol pre AFP Bilal Karimi, hovorca afganskej vlády.

Hovorca vládnuceho hnutia Taliban v nedeľu oznámil, že počet obetí by mal byť najmenej 2000. TASR správu prevzala z agentúr AP a DPA. Hovorca afganského ministerstva pre informácie a kultúru uviedol, že počet obetí zemetrasenia v provincii Herát je vyšší, než bol pôvodne hlásený. Počet zranených je podľa jeho slov takisto vysoký. Hovorca dodal, že približne šesť obcí bolo zničených a stovky civilistov zostali zasypané pod troskami.

Zemetrasenie so silou 6,3 zasiahlo v sobotu približne o 11.00 h miestneho času (8.30 h SELČ) oblasť v okolí mesta Herát na západe Afganistanu. Nasledovalo osem dotrasov. Úrady v sobotu hlásili viac než 120 mŕtvych a približne 1000 zranených. Dodali však, že očakávajú nárast počtu obetí. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že v 12 obciach v provincii Herát bolo úplne alebo čiastočne zničených viac než 600 domov.