Ľudia po infarkte často dostanú od lekára predpísané užívať pravidelne salicyláty, lieky známe ako Aspirín, Anopyrin, Acylpyrin, Algirin a ďalšie. Tieto prípravky na riedenie krvi pritom môžu zachraňovať život.
Podľa epidemiológov z USA totiž ľudia, ktorí ho užívajú, len zriedka utrpia druhý infarkt. Pravidelné každodenné užívanie aspirínu je lacné a mohlo by celosvetovo znížiť počet úmrtí na kardiovaskulárne choroby.
„Ľudia, ktorí prežili infarkt a mŕtvicu, často čelia vysokému riziku výskytu ďalších príhod. V skutočnosti mnoho ľudí zomiera na opakované infarkty. Aspirín ponúka jednu účinnú a relatívne lacnú možnosť, ako znížiť pravdepodobnosť ďalších príhod u osôb s preukázaným kardiovaskulárnym ochorením, a napriek tomu ho väčšina ľudí, ktorým by každodenné užívanie aspirínu mohlo prospieť, neužíva,“ uviedol prvý autor štúdie doktor Sang Gune Yoo z Washington University v St. Louis.
Napriek výhodám aspirínu zo štúdie vyplýva, že v krajinách s nízkymi príjmami užívalo aspirín na prevenciu druhého infarktu alebo mŕtvice veľmi málo pacientov. K riziku infarktu a mŕtvice prispieva množstvo faktorov, ako je fajčenie, cukrovka, nezdravá strava, genetika, nedostatok pohybu, obezita a dokonca aj znečistené ovzdušie.
Aspirín pôsobí ako liek na riedenie krvi a zabraňuje krvným doštičkám vytvárať zrazeniny. Tieto zrazeniny môžu upchávať tepny a prispievať k zníženiu množstva krvi bohatej na kyslík, ktorá je dodávaná do životne dôležitých orgánov. Takéto upchatie môže spôsobiť aj ďalšie komplikácie, vrátane srdcového infarktu alebo mŕtvice.
„Mohli by sme očakávať, že po desiatich rokoch osvety bude užívanie aspirínu rozšírenejšie, ale situácia sa v skutočnosti nezmenila. Musíme si uvedomiť, že z užívania tohto lieku môže mať prospech obrovské množstvo ľudí,“ uviedol doktor Yoo.