Vedci tvrdia, že dokázali zistiť, čo spôsobuje nevysvetliteľný nárast počtu prípadov rakoviny na celom svete. Hoci sa doteraz domnievali, že k hlavným príčinám tohto ochorenia sú genetické predispozície, strava či životný štýl, v novej štúdii dospeli k šokujúcemu záveru. Ako informoval portál Unilad, upozornili, že ak sa problém nevyrieši, štatistiky by sa mohli ešte viac zhoršiť.
Kalifornskí vedci vo svojej štúdii, ktorá bola uverejnená v decembri 2024 v publikácii ACS Environmental Science & Technology, riešili možné príčiny nárastu počtu prípadov rakoviny vo svete. Nakoniec dospeli k záveru, že hlavným vinníkom je vystavovanie ľudí mikroplastom, ktoré zvyšuje pravdepodobnosť mnohých závažných stavov. "Zistili sme, že majú nepriaznivý vplyv na hrubé a tenké črevo," poznamenali.
Výskumníci ďalej upozornili, že mikroplasty môžu spôsobovať aj chronické zápaly, poškodzovať imunitný systém či dokonca ovplyvniť plodnosť, narušiť vývin spermií u mužov a poškodiť vaječníky a placentu u žien. Okrem toho majú podozrenie, že dokážu vyvolať zápal dýchacích ciest, čo môže zvýšiť riziko rakoviny pľúc. "Mikroplasty sú v životnom prostredí veľmi rozšírené, pričom ich prítomnosť bola zistená vo vzduchu, povrchových vodách, pobrežných plážach, sedimentoch a potravinách," ozrejmili.
Ako uviedla profesorka pôrodníctva, gynekológie a reprodukčných vied Tracey J. Woodruff, ktorá je hlavnou autorkou štúdie, mikroplasty patria k látkam znečisťujúcim ovzdušie, pričom sú pre ľudí nesmierne škodlivé. "Vďaka svojej malej veľkosti sa ľahšie dostávajú do ľudského tela. Boli dokonca objavené na odľahlých a nedotknutých miestach vrátane Antarktídy, hlbokých oceánskych priekop a arktického morského ľadu," vysvetlila.
Vedci dúfajú, že tieto zistenia prinesú zmeny v mnohých spoločnostiach po celom svete, ktoré každoročne vyrábajú veľké množstvo plastov. "Naliehavo žiadame regulačné orgány a vedúcich predstaviteľov, aby zvážili rastúci počet dôkazov o škodlivosti mikroplastov pre zdravie," povedal Nicholas Chartres, ďalší z autorov štúdie.